سرور متشکل از قطعات سخت افزاری خاصی است که همواره بالاترین پردازش و عملکرد از آن انتظار می ‌رود. به طور معمول سرورها از پردازنده قدرتمند با چندین عدد هسته فیزیکی و مجازی هارد دیسک با فضای ذخیره سازی چند ترابایتی و رم بالا تشکیل شده است. در این میان مدت زمانی که سرویس های یک سرور بدون هیچگونه مشکلی در دسترس باشد را  Uptime می گویند و در مقابل عدم دسترسی و عملکرد نادرست سرور به هر علت را نیز Downtime می گویند. ما در این مقاله می خواهیم در رابطه با مبحث آپ تایم در سیستم های کامپیوتری صحبت نماییم در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : روش ثبت دامنه در ایرنیک

تعریف جامع Uptime

به مدت زمانی که طی آن یک ماشین به ویژه یک سیستم رایانه ای در حال فعالیت کردن و قابل دسترس است آپ تایم می گوییم. آپ تایم در زمینه سرویس ها و خدمات کامپیوتری از مهمترین معیارها جهت سنجش میزان قابل اطمینان بودن سیستم به کار برده می شود و در قالب درست زمانی که سیستم برای هدف مورد نظر درحال کار و قابل دسترسی بوده است را بیان می دارد.

Uptime در حوزه سرویس های میزبانی وب نقش مهمی را ایفا می کند و نرخ آن در این سرویس ها نظیر هر سرویس دیگری از اهمیت بسیار بالایی برای مشتریان برخوردار است. چرا که اگر برای مدت زمان قابل توجهی نتواند درخواست‌ها را پاسخگو باشد روی کسب و کار مشتریان سرویس به خصوص بهینه سازی و سئو وب سایت که بر روی سرویس میزبانی است و همچنین رضایت کاربران تأثیر منفی دارد.

اهمیت آپ تایم زمانی مشخص می‌شود که کسب و کارهای مختلف به خصوص کارهایی که با فروش آنلاین محصولات درآمد کسب می کنند اگر مشتری بخواهد از آن وبسایت بازدید کند با دریافت پیام خطا می ‌تواند کالای مورد نظر خود را خریداری نماید و این موضوع می ‌تواند به مشتریان ناراضی ، بالا بودن نرخ بانس ریت و در واقع به نابودی کسب و کار منجر می‌شود .پس می توان گفت اولین و تأثیرگذارترین دلیل گران بودن آپ تایم حفظ مشتریان بیشتر می باشد.

از آنجا که این عامل به معنای مدت زمان درست در حال اجرا بودن سرور به حساب می آید هرچه آپ تایم سرور ها بیشتر باشد زمان اختلال کمتر و سرور مدت زمان بیشتری بدون اختلال در دسترس خواهد بود. بهترین تایمی که مدیران وب سایت ها درصدد آن هستند 100% می باشد که این موضوع در حقیقت خیلی کم رخ می دهد زیرا برای به روزرسانی سرورها لازم است سرور را خاموش و روشن نمایید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

عملکرد Uptime در سیستم عامل ویندوز

در ورژن های جدید سیستم عامل ویندوز در زبانه Performance مربوط به Task Manager را می توانید مشاهده کنید. دقت کنید در این قسمت برعکس تعریفی که شد صرفاً تفاوت زمان کنونی با آخرین زمان بوت کرنل نمایش داده می شود و مدتی که رایانه در حالت اصلی sleep قرار داشته باشد از آن کم نمی شود.

عملکرد آپ تایم در ورژن های مختلف ویندوز فرق دارد ، در ویندوز ۸ و ورژن های بعد از آن قابلیت هایبرید بوت اضافه شده است که این زمان حتی با خاموش کردن سیستم از اول شروع نمی شود چرا که این قابلیت مربوط به کرنل سیستم عامل هایبرنیت می شود. همچنین آپ تایم در برنامه تسک منیجر ویندوز ۱۰ به گونه ای عمل می ‌کند که بر خلاف تعریف بیان شده تفاوت زمان کنونی با زمان آخرین بوت کرنل را نشان می دهد.

روش دیگر برای مشاهده Uptime وب‌ سایت در ورژن های قدیمی تر ویندوز به این صورت است که ابتدا باید بر روی start کلیک کنید و کلمه  taskmgr.exe را تایپ نمایید.

در تب performance این امکان وجود دارد تا آپ تایم سیستم خود را ببینید.

عملکرد Uptime در سیستم عامل ویندوز

بعضی از نرم افزارهایی که می ‌توان به عنوان مانیتورینگ آپ تایم سرورها استفاده کرد می توان به cacti  ، prtg و … اشاره نمود. در گذشته این عمل از طریق انواع سامانه های مانیتورینگ یا ربات ها قابل بررسی و اندازه گیری بود.

مقاله پیشنهادی : وب سرور آپاچی چیست؟

مقدار استاندارد Uptime در کامپیوتر

طبق اصول سئو حداقل مقدار آپ تایم ماهانه که در سیستم شما مورد قبول است باید عدد باشد و حتی آپ تایم ۱۰۰ درصد نیز تأثیر مستقیمی در وب سایت ندارد. باید توجه داشته باشید هر وقت آپ تایم وب سایت از ۱۰۰ درصد کمتر باشد به نسبت وب سایت های دیگر که آپ تایم بالاتری داشتند نمره منفی خواهد گرفت. به همین علت بررسی این میزان در رقبای شما هم هم در عملکرد سایت تأثیر می گذارد. آپ تایم 99.9 درصدی حدوداً ۴۵ دقیقه عدم دسترسی وب سایت در طول یک ماه است است. همچنین استاندارد جهانی در موافقتنامه سطح سرویس آپ تایم 99.9 درصد بوده و آپ تایم سرور های خوب میان ۹۸ تا ۹۹ درصد می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که در کنار هاست خوب باید مدیریت خوبی بر روی وب سایت خود داشته باشید تا از این طریق بالاترین مقدار آپ تایم را برای سایت خودتان به دست آورید.

شرایط دارا بودن آپ تایم بالا

حال سؤال اینجاست که شرایط دارا بودن آپ تایم بالا چیست؟

انتخاب کردن یک شرکت هاستینگ مناسب

افزایش امنیت سایت در برابر هکرها و مخرب ها ، زیرا هکران با حمله به وب سایت شما ما می توانند زمان در دسترس نبودن وب سایت شما را بالا ببرند. در صورتی که بتوانید وبسایت خود را از حملات امنیتی مصون بدارید به راحتی می توانید زمان آپ تایم سایت خود را بالا ببرید.

برای بالا بردن سرعت سایت می توانید از ابزارهای مناسب نظیر جی تی متریکس استفاده کنید.

بهره گیری از خدمات مانیتورینگ وب سایت از طریق سایت ها و نرم افزارهای موجود ، این عمل که با استفاده از سرویس جداگانه مانیتورینگ Uptime وب سایت انجام می‌گیرد همواره بر روی چند عملکرد در وب سایتتان نظارت دارد. در وب سایت هایی که فعالیت های مربوط به این سرویس دارند می توانید ثبت نام کنید و سطح نظارت خود را بر فعالیت های سایت تنظیم نمایید.

کم شدن زمان بارگذاری در سرور وب سایت ، مراقب حافظه پنهان یا همان کش سایت باشید ، حجم وبسایت را کم کنید و افزونه های غیر ضروری را حذف نمایید.