نرخ پرش یا bounce rate یکی از موارد با اهمیت در بهینه سازی یا سئو سایت می باشد. می توان گفت به هنگامی که کاربری وارد سایت شما شده اما بدون بررسی صفحات سایتتان به سرعت از سایت خارج می شود پرش کاربر گفته خواهد شد. تعداد این کاربران با بانس ریت به دست خواهد آمد. مطمئناً این مسئله تاثیر منفی در بازاریابی سایت شما خواهد داشت. به همین علت قصد داریم تا در این رابطه توضیحات کاملی را ارائه کنیم. پیشنهاد می‌شود تا برای آشنایی بیشتر با نرخ بانس ادامه این مطلب را دنبال کنید و با این قابلیت به میزان بیشتری آشنا شوید.

اهمیت نرخ پرش به چه دلیل است؟

در صورتی که وب سایت شما از مطالب جذابی بهره مند نباشد باعث پرش کاربران خواهد شد. گوگل نرخ پرش سایت شما را تشخیص می دهد و البته خودتان نیز می توانید با استفاده از سرویس الکسا ( Alexa ) و گوگل آنالیتیکس ( Google Analytics ) نرخ بانس سایت تان را به دست آورید.

این نرخ نسبت کاربران پریده شده به کل کاربران را نمایش می دهد و در صورتی که دارای میزان بالایی باشد ممکن است که سایت شما از جذابیت های بصری برخوردار نباشد و در واقع این ریت نشان می دهد که سایت شما تا چه اندازه کاربر پران است. بالا بودن نرخ بانس باعث می شود که مشتری های شما کاهش پیدا‌ کند و زمان گذاری و تمامی هزینه‌های به کار رفته ی شما نتیجه‌ ی درستی در پی نداشته باشد، چرا که بازاریابی سایتتان به درستی صورت نمی‌گیرد، البته بانس ریت تاثیر مستقیم روی سایت شما ندارد و گوگل این مسئله را تایید کرده است، چرا که نرخ بانس قابل دستکاری می باشد و با استفاده از روش های کلاه سیاه می توان تعامل مصنوعی ایجاد کرد.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

همچنین در گوگل آنالیتیکس می توان این نرخ را دست کاری کرده و تغییر داد، اما نمی‌توان گفت که بانس ریت هیچ تاثیری در سایت شما ندارد چرا که با آن می توان ایرادات موجود در سایت را شناخت و مطالبی که از جذابیت های کمی برخوردار هستند را تغییر داد تا به این ترتیب تعداد کاربران بیشتری را به سمت صفحه خود جذب نمود.  شما باید تلاش کنید تا کاربران از دیگر صفحات سایت نیز دیدن کنند. مثلاً می توانید از قرار دادن لینک در مطلب خود استفاده کنید تا کاربران با کلیک روی آن ها وارد صفحات دیگر شوند و به این ترتیب نرخ بانس را کاهش دهید.

نرخ پرش چیست؟ - عکس نوشته

روش های کاهش نرخ پرش

برای کاهش نرخ پرش کاربر، باید تعامل آن ها را با سایت خود را بالا ببرید. اول بررسی کنید که چرا کاربران بدون هیچ گونه تعاملی مانند عضویت درسایت، نوشتن نظر، خرید، دانلود فایل، بازدید از صفحات مختلف و… از سایت شما خارج می ‌شوند، بعد از آن باید کاری کنید که تعامل آن ها با شما افزایش پیدا کند. برای این کار می توانید مراحل زیر را طی کنید:

آنالیز محتوا

در صورتی که مطالب سایت شما دارای بانس ریت بالایی می باشد، بهتر است در آن ها تجدید نظر کنید و با استفاده از روش های بازاریابی محتوا مطالب بهتری را در سایت خود قرار دهید تا به این ترتیب کاربران به مطالعه محتوای موجود در سایت شما علاقه مند شوند.

استفاده از لینک

در مطالب موجود در صفحات سایت از لینک استفاده کنید تا کاربران بتوانند از سایر مطالب نیز  دیدن کنند، البته لینک قرار داده شده باید مرتبط با مطلب شما باشد و بهتر است از لینک مطالب غیر مرتبط خودداری کنید. سپس بررسی کنید تا ببینید ساختار صفحه ‌های شما به چه صورت است و آیا کاربر می تواند به راحتی از منو سایت استفاده کند یا نه؟

پوسته ظاهری سایت

پوسته ظاهری سایت شما اولین چیزی است که به چشم کاربران می آید و در صورتی که دارای روابط کاربری جذابی نباشد مطمئناً بسیاری از کاربران، سایت شما را ترک خواهند کرد.

روش محاسبه نرخ پرش

همان طور که گفته شد با استفاده از دو سرویس الکسا و گوگل آنالیتیکس می توان نرخ پرش را محاسبه کرد اما ساده ترین راه فهمیدن آن استفاده از سرویس گوگل آنالیتیکس می باشد. این سرویس از دو مفهوم هیت (Hit) و سشن (session) برای به دست آوردن نرخ بانس استفاده می کند. در ادامه بیشتر با این مفاهیم آشنا خواهیم شد.

 مفهوم سشن

سشن فعالیت کاربران را با استفاده از تایمر و در زمان کوتاه بررسی می کند، در واقع زمانی که کاربری وارد یک سایت می شود گوگل آنالیتیکس تایمری را روی ۳۰ دقیقه تنظیم می کند و این تایمر با رفتن کاربر به صفحات دیگر تمدید یا ریست می شود. در صورتی که کاربر از سایت خارج شده و دوباره وارد شود سشن دیگری برای او ایجاد خواهد شد. این مفهوم مکمل مفهوم هیت است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت

مفهوم هیت

‏هیت به معنای درخواست است و کاربر با ورود به سایت درخواستی را به سرور می فرستد. گوگل آنالیتیکس نمی تواند تمامی رفتار کاربر را ثبت کند و به همین علت تمامی عملکرد های کاربران مثل دانلود فایل روی سشن تاثیر گذار نخواهد بود و باعث تمدید آن نمی شود، به همین علت بعضی از عملکرد های کاربران مانند باز کردن یک صفحه جدید، سشن را تمدید می کند و برخی باعث تمدید آن نخواهد شد.

در صورتی که کنار گوگل آنالیتیکس از تگ منیجر استفاده کنید بانس ریت واقعی تری به دست خواهد آمد چرا که با استفاده از تگ منیجر می توان تعیین کرد که کدام یک از عملکرد های کاربر به عنوان تعامل به حساب بیاید و با به دست آوردن بانس ریت واقعی می ‌توان نقاط ضعف سایت را بهبود بخشیده و ویو را افزایش داد.

معرفی تیم برتر رایانه

تیم برتر رایانه با چندین سال سابقه درخشان در طراحی سایت قادر است تا سایتی شخصی یا خدماتی را با توجه به نوع نیاز شما طراحی کند و در سئو سایت شما را یاری نماید. با این وجود می توانید سود بیشتری را به دست آورده و از این طریق به بازاریابی محصولات خود بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مندرج تماس گرفته و از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید. با سپاس از شما ساعات خوشی را برایتان آرزومندیم.