عبارت “SERP” مخفف عبارت Search Engine Results Page است و به معنای نتایج موتورهای جستجو است که به ما نمایش داده می شوند. می توان گفت هر چیزی که در گوگل به عنوان نتایج جستجو به شما نمایش داده می شود SERP نام دارد که شامل هر نوع محتوایی اعم از متنی و عکس و ویدیو و … است. در این مطلب به توضیح این می پردازیم که SERP چیست و چه کاربردی دارد. SERP دارای ویژگی های مختلفی است که دو ویژگی از آن از همه مهم تر هستند و در صفحه اول نتایج ظاهر می شوند در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این موضوعات مطلب را ادامه دهیم.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

SERP چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که گفتیم SERP همان پاسخ گوگل به جستجوی کاربران است که در صفحات نتایج گوگل نمایش داده می شوند. گوگل در حال حاضر دارای ویژگی هایSERP زیادی است که در صفحه اول نتایج نمایش داده می شوند. نتایج تبلیغات گوگل و نتایج ارگانیک دو ویژگی مهم از SERP هستند که در ادامه در مورد آن ها توضیح می دهیم.

نتایج گوگل:

در این نتایج که طبق الگوریتم های پیچیده گوگل تعیین می شوند، دارای چندین فاکتور مهم است که به صورت عمومی تأیید شده اند. اما بقیه الگوریتم های گوگل به صورت محرمانه هستند، برخی از این فاکتور های عمومی تأثیر گذار  در SERP چیست؟پاسخ این سوال، دارای چهار گزینه است.

سیگنال های سئو درون صفحه

سیگنال های سئو خارجی

سرعت لود سایت

برند سازی اعتبار و اعتماد

اگر بخواهیم نتایج ارگانیک را به صورت کلی و استاندارد تقسیم بندی کنیم شامل سه گروه عنوان صفحه، آدرس صفحه وتوضیحات متا می شود.

اما بعضی اوقات گوگل نتایج دیگری را به مواردی که در نتایج طبیعی نمایش می دهد، اضافه می کند. برای نمونه ممکن است تاریخ انتشار یک مطلب را مهم در نظر بگیرد و آن را منتشر کند. و در بعضی موارد لینک های داخلی سایت را در پایین SERP در زیر لینک اصلی سایت نمایش دهد.

در تصویر بالا مشاهده می کنید که تاریخ و لینک صفحات داخلی در این SERP نمایش داده شده اند. همچنین اگر در یک صفحه از کدهای اسکیما استفاده شود، ممکن است گوگل ستاره های نقد و بررسی، تصاویر و ودیگر اطلاعات سایت را در پایین لینک اصلی سایت قرار دهد این کار در گوگل “ریچ اسنیپت” نام دارد.

نتایج تبلیغات گوگل:

تبلیغات گوگل یا نتایج پولی جستجو با استفاده از یک علامت کوچک و در کنار لینک سایت در صفحه SERP وجود دارند. با توجه به آمار Rank ranger تقریبا 52 درصد از سایت هایی که در اولین صفحه serp قرار دارند تبلیغات گوگل هستند و در هر جستجو برای هر عبارت این آمار متفاوت است ولی به طور میانگین در هر صفحه جستجو حدود 3 درصد تبلیغات وجود دارد.

مقاله پیشنهادی : تأثیر تغییر صفحات وب سایت در رتبه گوگل

پاسخ برجسته Featured Snippets در SERP چیست ؟

باکس پاسخ مستقیم در SERP چیست ؟

Featured Snippets یا نتایج ویژه در گوگل به بخش های کوچکی از محتوا می گویند که از یک ویدیو یا یک صفحه وبسایت گرفته شده اند و مطالعه صنعتی و یک بررسی نشان می دهد که حدود 12 درصد تمام صفحات جستجو دارای این پاسخ برجسته می باشند. پاسخ برجسته ها خود انواع مختلفی دارند و به طور کلی به چهار بخش تقسیم می شوند:

سوالات رایج FAQ

لیست شماره دار

لیست بدون شماره

جداول

تاکنون اکثر نتایج برجسته موجود در Featured Snippets متن بود ولی امروزه گوگل از عکس ها و تصاویر هم برای این کار استفاده می کند. این کار هم خوب است و هم نه. زیرا همیشه در سطر نتایج هستند و همچنین نتایج جستجوی ارگانیک را پایین می برند. و همینطور به دلیل بالا بودن این نتایج به جایگاه صفر در گوگل مشخص می شوند و ممکن است برای شما یک فرصت خوب باشد. چون ممکن است قسمتی از سایت شما را در این نتایج برای کاربران نمایش دهد.

باکس پاسخ مستقیم در SERP چیست ؟

تقریبا می توان گفت که 18 درصد نتایج جستجوی گوگل دارای پاسخ مستقیم می باشند. یعنی direct answer به عنوان جوابی مستقیم برای یک سوال است. معمولا پاسخ های که گوگل ارائه می دهند مالکیت عمومی داشته و مانند Featured Snippets از یک سایت خصوصی گرفته نشده اند.

نمودار دانش در صفحات جستجو که معمولا در سمت راست نتایج ارگانیک نمایش داده می شوند، این نمودار ها معمولا کادرهایی هستند که اطلاعات خاصی از یک شرکت معتبر یا یک شخص معروف را ارائه می دهند. معمولا اطلاعات آن ها از سایت های معتبری همچون ویکی پدیا گرفته شده است.

نتایج محلی معمولا زمانی مورد استفاده است که شما در یک محل به دنبال رستوران یا کتاب فروشی و … هستید. اما گاهی هم گوگل خود تشخیص می دهد که برای این جستجو کاربر نیاز به نتایج محلی دارد. برای مثال اگر کاربر عبارت مکانیک را جستجو کنید گوگل تشخیص می دهد که یک مکانیک در نزدیک شما برایتان نمایش دهد.

در نتایج تصویری گوگل تصاویری را که با کلمه کلیدی مرتبط هستند نمایش می دهد.

به عنوان مثال اگر کاربری عبارت سگ های پاکوتاه را جستجو کند، نتیجه جستجوی تصاویر با عبارت وارد شده هماهنگ می شود.

مقاله پیشنهادی : ایندکس نشدن سایت در گوگل

دیگر ویژگی های نحوه نتایج در SERP چیست

نحوه نمایش نتایج ویدیویی در SERP چیست؟

معمولا این نوع محتوا ها در یک کادر که شامل یک دسته سه تایی از ویدیو ها است، نمایان می شود و بازدن روی گزینه بیشتر می توان اطلاعات بیشتری در این زمینه را مشاهده کرد. تقریبا 88 درصد این ویدیو ها از یوتیوب گرفته شده اند و چگونگی تشخیص نتایج ویدیو توسط گوگل هنوز مشخص نیست. اما به احتمال زیاد باید طبق کلمه کلیدی به کار رفته باشد.

بخش سوالات متداول People Also Asks SERP که در نتایج جستجو جدید اضافه شده است به صورت آکاردئونی در وسط صفحه serp قرار دارد و با کلیک روی هر سوال می توانید پاسخ مربوط به آن را مشاهده کنید. طبق گزارش سایت moz حدود 58 درصد از نتایج گوگل این ویژگی را دارند.

گوگل نتایج twitter را طبق یک حساب کاربری خاص در توئیتر گرفته و در لیت serp نمایش می دهد واگر کاربری کلمه ای را جستجو کند در این نوع نمایش لینک سه توئیت آخر آن کلمه را در صفحه serp می تواند مشاهده کند و در صورت دلخواه وارد آن ها شود.

اخبار برجسته

زمانی که کاربر یک موضوع را جستجو می کند لینک تعدادی از اخبار مربوط به آن موضوع را در این قسمت برای کاربر به نمایش می گذارد تا در صورت دلخواه از آن ها استفاده کند.

نتیجه گیری

در این مطلب توضیح دادیم که SERP در واقع همان نتایج گوگل هستند که زمانی کاربر کلمه ای را در موتورهای جستجو سرچ می کند به کاربر نمایش داده می شوند و بخش های مختلف و همچنین ویژگی های مختلفی دارند و هر کدام را برای شما عزیزان توضیح دادیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد.