با شیوع ویروس کرونا اکثر کسب و کارها کساد شده و برخی دیگر از مشاغل رونق زیاد داشته اند. یکی از همین کسب و کارها سایت ها و برندهای فعال در زمینه برگزاری وبینار هستند ، زیرا علاقه به برگزاری این کلاس های آنلاین و همچنین شرکت در آنها به ناگهان زیاد شد. جالب است بدانید که حتی طبق بعضی از آمارهای غیر رسمی صرفاً درآمد کسب و کارهای این حوزه در ایران در مدت زمان کوتاهی ده برابر شده است. حال می خواهیم بدانیم این عامل که در دوران کرونا سر و صدای زیادی کرد و باعث افزایش درآمد کسب و کارهای آنلاین شد چیست و چگونه می توانیم جهت رونق کار خود از آن استفاده نماییم ، در ادامه با سایت برتر همراه باشید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

تعریف جامع وبینار

وبینار ، سمینار یا همایشی است که به صورت اینترنتی و آنلاین برگزار می ‌شود و از طریق آن می توان بدون نیاز به اجاره مکان و حضور فیزیکی افراد یک جلسه مجازی را با گروهی از حاضرین برگزار نمود.

در واقع این افراد بدون اینکه خانه و محل کار خود را ترک کنند در هر جایی که حضور دارند می توانند از طریق دستگاه‌ های الکترونیکی خود همچون گوشی موبایل و لپ تاپ در جلسه های سمینار شرکت کنند. این همایش ها اغلب موارد با امور تجاری و کسب و کار مرتبط است و از آن تحت عنوان یک تاکتیک در راستای تقویت اعتبار و گسترش رابطه های تجاری استفاده می شود.

این امر زمانی که شما یک تیم کاری بین المللی هستید گزینه ‌ی مناسبی است زیرا به جای برگزاری جلسات گروهی در داخل شرکت تان به صورت فیزیکی سمینار برگزار خواهید نمود. در واقع با روزگاری که ما در آن زندگی می ‌کنیم اکثر افراد به دنبال افزایش بهره وری و کارآمدی در کسب و کار خود هستند و اینترنت به عنوان یکی از مهمترین ابزار هاست که در این راستا کمک قابل توجهی خواهد نمود.

از عرصه هایی که این ابزار و رسانه های قدرتمند برای ما به ارمغان می آورد مبحث برگزاری و شرکت در همایش ها سمینار های مختلف می باشد. این سمینار های اینترنتی می توانند بدون محدودیت در انتخاب مکان مورد نظر افراد کمپانی های مختلف را در زمان معینی مدیریت کند و در رابطه با موضوعات مختلف در زمینه کاری به عنوان یک جلسه آنلاین تمامی اشخاص در آن شرکت کنند.

مقاله پیشنهادی : بهترین میکروفون برای تولید محتوا

انواع وبینار و مزیت های آن

انواع وبینار و مزیت های آن

دو نوع مختلف وبینار وجود دارد که نوع اول به صورت زنده و نوع دوم از پیش ضبط شده است.

در ماه اول همانگونه که از نامش مشخص است به صورت زنده و به صورت پخش مستقیم برگزار خواهد شد به همین علت امکان تعامل بهتر و بیشتری را فراهم خواهد نمود. چرا که فرد شرکت کننده یا مخاطب می‌ تواند هر وقت که بخواهد سؤالات خود را مطرح و فوراً با فاصله جواب سؤال خود را دریافت کند.

نوع دوم و از پیش ضبط شده سمینارها بدان معنی است که از قبل ضبط شده و در زمان دیگری برگزار شده است. در این مدل به هیچ عنوان امکان گفتگوی زنده و پاسخگویی سریع به پرسش های مخاطب وجود ندارد و می توان چندین زمان تکرار در آن در نظر بگیرید تا همه بتوانند ثبت ‌نام کرده و هنگامی که برایشان مناسب تر است از محتوا استفاده نمایید.

از مزیت های برگزاری این همایش ها و سمینار ها به صورت اینترنتی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

اول از همه امکان تعامل بهتر و بیشتر بین میزبان و حاضرین و همچنین میان حاضرین با یکدیگر میسر می شود.

امکان به اشتراک گذاری صفحه نمایش کامپیوتر شما و همچنین ارتباط چهره به چهره با مخاطبان در سمینار وجود دارد.

جلسات و کلاس‌ها قابل ضبط بوده و می توان به عنوان یک محصول دیجیتال مثل یک کلاس یا کارگاه آموزشی در راستای اهداف دیگر به کار برد.

مهمتر از همه آنکه هزینه‌ های جانبی اضافی مثل هزینه پذیرایی ، هزینه های امنیتی و موارد مشابه حذف خواهد شد. علاوه بر این معمولاً برای برگزاری سمینار به هماهنگی با بعضی نهادهای ذیربط احتیاج است که با انجام این کار دبگر احتیاج به چنین هماهنگی ‌هایی نخواهد بود.

به علت عدم محدودیت در فضا شرکت‌ کنندگان و مخاطبین بسیاری در جلسات و کلاس ‌ها شرکت خواهند نمود.

مقاله پیشنهادی : اینفوگرافیک در طراحی سایت

ساختار برگزاری یک وبینار

در صورتی که بخواهید یک سمینار آنلاین برگزار کنید زمان میان ۴۵ تا ۶۰ دقیقه را باید در نظر بگیرید. در حین برگزاری میزبان یک موضوع معینی را معرفی و دقایقی به پرسش و پاسخ می‌گذرد و در نهایت به یک سخنرانی کوتاه برای ترغیب مخاطب خرید ختم می شود.

باید در ابتدا موضوع مشخصی را برای وبینار خود پیدا کنید ، این موضوع باید مورد علاقه مخاطبان بوده و بهتر است که نگاهی به پرسش‌های رایج مشتریان و دنبال کنندگان کنونی خود باشید و ببینید چه مسائل و موضوعاتی بیشتر مطرح است.

در صورتی که به دنبال بهره مندی از سمینار در راستای بازاریابی و فروش هستید موضوع آن را با کسب و کار خود مرتبط کنید. پس از آنکه موضوع برگزاری سمینار مشخص شد باید رئوس مطالب را تعیین و از طریق برنامه هایی نظیر پاورپوینت یک مجموعه اسلاید برای آن بسازید.

توجه داشته باشید که برای تبلیغ نیز باید یک برنامه بازاریابی داشته باشید ، برای نمونه می توانید از ایمیل ، شبکه های اجتماعی ، وب سایت و تبلیغات پولی استفاده کنید و بعد از پرداختن به این جزئیات به سراغ مسائل فنی بروید.

علاوه بر این ساختار انتخاب یک پلتفرم مناسب به عنوان اولین اقدام فنی در این راستا خواهد بود. در این زمینه هیچ گونه فقدانی وجود ندارد و گزینه‌های متعددی پیش روی تان خواهد بود. اکثر پلتفرم ها پولی امکانات تعاملی نظیر گفتگوی زنده ، نظرسنجی ، امکان به اشتراک ‌گذاری صفحه نمایش و وبکم را در اختیار میزبان می ‌گذارد .

علاوه بر این می‌توانید سمینارها را ضبط و برای آن برنامه باز پخش مشخص کنید. قیمت هر سرویس نیز بر حسب تعداد شرکت کنندگان تعیین خواهد شد. در صورتی که بودجه محدودی برای این کار دارید می توانید از قابلیت پخش زنده شبکه های اجتماعی مختلف و یوتیوب استفاده کنید. عیبی که این پلتفرم ها دارند این است که اساساً برای برگزاری سمینارها ساخته نشده اند و لذا هر کدام شما را با محدودیت‌های خاصی روبرو خواهند کرد.

برای مطالعه مقاله طراحی سایت php بر روی لینک کلیک کنید

ملزومات فنی در برگزاری وبینار

علاوه بر ساختار کلی و همچنین مهم‌ ترین اقدام فنی که در رابطه با نحوه برگزاری یک وبینار خدمت تان ارائه داده‌ایم دیگر مواردی نیز وجود دارد که حتماً باید برای برگزاری سمینار آنلاین مهیا سازید.

دومین مورد دوربین می باشد تا از این طریق مخاطبان بتوانند شما را ببینند. با وجود دوربین امکان ایجاد رابطه بهتر و نزدیک ‌تر با مخاطب فراهم است و به نوعی برند شما شخصیت پیدا می ‌کند. اگر دوربین مناسبی در دسترس ندارید از وبکم های لپ ‌تاپ نیز می‌توان استفاده کرد اما به دلیل کیفیت کمی که وبکم های داخلی دارند امکانات زیادی را در اختیارتان نخواهند گذاشت. همچنین می توانید از یک دوربین یا وبکم usb با کیفیت استفاده کرد تا کنترل بیشتری بر موقعیت دوربین داشته باشید.

ابزار دیگر میکروفون است که در برگزاری سمینار به آن احتیاج پیدا خواهید کرد. میکروفون نظیر دوربین گزینه های متنوعی را در دسترس تان قرار می دهد که با توجه به بودجه و تمایل خودتان می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. فقط دقت داشته باشید که میکروفون های داخلی به علت کیفیت پایین و نویز بالا به هیچ وجه گزینه مناسبی نخواهند بود.

ارتباط اینترنتی هم چون سرعت اینترنت نقش مهمی در کیفیت سمینار تان خواهد داشت. سرعت دانلود و آپلود در حالت ایده آل ۴ مگابیت بر ثانیه و ترجیحاً 15 مگابیت است. از طریق ابزارهای مختلف می توانید سرعت اینترنت خود را امتحان و در صورت لزوم با سرعت بیشتر اندیشه‌های خود در مورد افزایش آن صحبت کنید.

به عنوان نکته آخر شیوه پیوستن مخاطبان نیز به پلتفرم انتخابی ‌تان بستگی دارد. استفاده از برخی پلتفرم ها احتیاج به دانلود و نصب یک نرم افزار کم حجم دارد. در برخی نیز پیش از شروع باید یک لینک مخصوص برای شرکت کننده ها فرستاده شود که از این طریق امکان حضور در جلسه را داشته باشند. در نهایت هر پلتفرمی که انتخاب می کنید ابتدا اسناد و ویدیوهای راهنمای آن را با دقت بررسی و با پیش نیازهای لازم و کافی حضور کاربران در سمینار را توضیح دهید.