اینفوگراف ها برای ارائه اطلاعات و مطالب مختلف و پیچیده به صورت ساده و سازماندهی شده به اینفوگرافی های مختلف می پردازند. به علت سادگی نسبی و جذابیت روایتگری اینفوگرافی است که این نوع از محتوا روز به روز محبوب تر شده و بیشتر در اینترنت و شبکه‌ های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود. اینفوگرافی یکی از جذابترین انواع محتوا به حساب می آید که از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. هر گاه اطلاعات به جای متن نوشتاری در قالب تصویر ارائه شود آن را سریع تر ، بهتر و بیشتر درک و هضم می کنیم. در این مقاله از سایت برتر قصد داریم تا به تعریف و انواع آن و همچنین با ابزارهایی برای تولید اینفوگرافیک آشنا شویم تا انتها ما را همراهی نمایید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

تعریف اینفوگرافیک

برای درک بهتر اینفوگرافی ابتدا لازم است بدانید اینفوگرافیک از کجا آمده است این کلمه ازددو واژه information به معنای اطلاعات و graphic به معنای گرافیک تشکیل شده است. infographic نمایش گرافیکی از داده ها و اطلاعات است که با نگاه اول مخاطب مفهوم آن را درک کند.

اینفوگرافی از حداقل متن استفاده می‌ کند و ابزاری بسیار کاربردی جهت نشان دادن داده ها ، نقشه ها ، مسیرها و … می باشد. اگر بخواهیم به شکل ابتدایی آن را بیان کنیم برای نخستین بار توسط انسان های غارنشین و همچنین تمدن های قدیمی به کار گرفته شد به گونه ‌ای که غار نشینان مفاهیم و موضوعات را به عنوان نقاشی به همدیگر انتقال می‌ دادند ، حال با وجود کامپیوتر و اینترنت به شکل پیشرفته امروزی در آمده است.

در اینفوگرافی از کمترین مقدار متن استفاده می شود و در عین حال این پتانسیل را دارد که به عنوان یک ابزار قدرتمند برای نمایش داده ها ، توضیح مفاهیم ، ساده سازی ، پیچیدگی ها ، ترسیم روابط ، نمایش روندها ، ارائه آمار و ارقام مورد بهره برداری قرار گیرد.

معمولاً در بسیاری از شبکه های اجتماعی مختلف در زمینه نشر خبرهای روز ، خبرنگاران برای ارائه خبرهای مختلف به صورت نمودار یا چارت از اینفوگرافی خبری استفاده می نمایند و شاید این عمل به عنوان یکی از مدرن ترین نوع محتوا است که با ایجاد یک قالب فشرده و قابل اشتراک‌ گذاری اطلاعات را آسان تر و کارآمد تر انتقال می دهد.

محبوبیت چنین محتوایی به این واقعیت بر می‌ گردد که مغز ما محتوای بصری را بهتر و سریعتر از محتوای نوشتاری پردازش می کند. بر طبق تحقیقات مغز ما داده های بصری را تا ۶۰۰۰۰ برابر سریعتر از متن پردازش می نماید. علاوه بر این یک مطالعه نشان داده این است افرادی که از ابزارهای بصری استفاده می کنند در قیاس با آنهایی که صرفاً به استفاده از متن بسنده می‌کنند ۴۳ درصد در متقاعد کردن مخاطبان خود برای انجام عمل موردنظرشان عملکرد بهتری داشته اند.

بیشتر بدانید : پرسونال برندینگ چیست؟

آشنایی با مهمترین اینفوگرافیک ها

اینفوگرافی به شکل های گوناگونی وجود دارد و بر مبنای موضوع و نوع داده ها و مخاطب هدف در دسته بندی های مختلفی ظاهر می شود. در زیر مهمترین و پرکاربردترین انواع اینفوگرافیک را برای تان شرح داده ایم با ما همراه باشید.

اینفوگرافی اطلاعات محور نسبت به بقیه از متن و کلمات بیشتری به کار برده شده است و ممکن است گرافیک آن با آیکون ها ، رنگ ها و سایر عناصر بصری تقویت شود ، اما ترکیب اصلی آن بر روی متن می باشد.

اینفوگرافی اطلاعات محور

اینفوگرافی زمان محور رویدادها و اقدامات را بر حسب زمان رخداد بیان می کند. بیشتر برای نشان دادن توسعه یک محصول ، روند تاریخی یا بیان یک ایده به کار برده می شود. شکل ظاهری این نوع اینفوگرافی به صورت افقی ، عمودی یا پیچ خورده است که فرم عمودی و پیش خورده آن از جذابیت بیشتری برخوردار است و افقی آن بیشتر در پوستر ها و جاهایی که محدودیت برای فضا وجود ندارد استفاده می گردد.

اینفوگرافی زمان محور

 

اینفوگرافی نموداری همانگونه که از اسمش پیداست اطلاعات را بر حسب نمودار بیان می دارد. رنگ ها ، اشکال و آیکون ها هم امکان دارد برای تأیید و یا توضیحات اضافه به کار برده شود. نمودار ها در قیاس با بقیه بهترین نتیجه را به مخاطب می رساند. مقایسه تعداد دانشجویان ، دانشگاه های کشور یا تعداد کاربران شبکه اجتماعی مختلف از نمونه این اینفوگرافی می ‌باشد.

اینفوگرافی نموداری

اینفوگرافی مقایسه ای شباهت و تفاوت بین دو محصول یا چند محصول ، افراد ، مکان ، حوادث ،ایده ها و افراد را بررسی می نماید. شاید این نوع اینفوگرافی یک مقایسه ایجاد کند و به شناسایی نکات منفی و مثبت موضوعات بپردازد.

اینفوگرافی مقایسه ای

اینفوگرافی عددی و رزومه گرافی ، اینفوگرافی عددی بر روی اعداد تأکید دارد و اینفوگرافی رزومه وضعیت حرفه ای افراد ، مدارک تحصیلی ، گواهینامه یک فرد را به صورت بصری به تصویر می کشد. بیشتر مشاغل مهارت‌ های خاصی را طلب می کند بنابراین با این نوع اینفوگرافی به راحتی افراد را بر اساس تخصص شان جدا می کنند.

اینفوگرافی رزومه

برای مطالعه مقاله آشنایی با استراتژی نیچ مارکتینگ بر روی لینک کلیک کنید

جمع بندی

به طور کلی اینفوگرافی ها تصاویری هستند که می توانید با استفاده از آن داده های زیادی را به صورت ساده و مصور در کمترین زمان به مخاطبان انتقال دهید. به عنوان یکی از بهترین شیوه های تولید محتوا پس از محتوای ویدیویی است اما به نسبت عکس های ساده مورد توجه مخاطبان بیشتری می باشد. اینفوگرافیک های خوب و جذاب می‌تواند در محتوای ما جلوه خاصی ایجاد کند. انتخاب عنوان جذاب و همچنین ساخت اینفوگراف های تأثیر گذار تأثیراتی در برندینگ سایت خواهد داشت.

تولید محتوای اینفوگرافی از بهترین انواع تولید محتوا جهت بالا بردن میزان ترافیک وب سایت در موتورهای جستجو می باشد. اکثر مردم به تصویر جذب می شوند پس مصور سازی اطلاعات ضمن آنکه موجب خسته شدن مخاطب از خواندن آنها نمی شود تأثیر و جذابیت بصری بالایی داشته و موجب می‌شود تا اینفوگرافی شما به صورت ویروسی در میان کاربران پخش شود و در شبکه ‌های اجتماعی مختلف و پیج های معتبر به اشتراک گذاشته شود.