همان طور که می دانید بازاریابی امروزه حوزه بسیار گسترده ‌ای است و چندین زیر شاخه دارد. هر چند که همه این زیر شاخه ها یک هدف یعنی افزایش فروش و جذب مشتریان هدفمند را دنبال می کنند ، اما در شیوه و روش خود با هم متفاوت هستند و نمی توان آن ها را با هم مقایسه کرد. یکی از انواع بازاریابی ، اینفلوئنسر مارکتینگ می باشد که امروز افراد زیادی از آن جهت گسترش مشاغل و کسب و کار خود استفاده می کنند. در واقع در این روش از افراد شناخته شده و معروف برای انتقال پیام برند به کاربران استفاده می شود. با این حال این نوع بازاریابی باز هم پیچیده تر و گسترده تر از این تعریف است. ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا این نوع بازاریابی را بیشتر بررسی کنیم ، لطفاً تا انتها همراه ما باشید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

در حالت کلی می توان گفت که اینفلوئنسر مارکتینگ (influencer marketing) یا همان بازاریابی تأثیرگذار یکی از اشکال بازاریابی در شبکه های اجتماعی می باشد ، چرا که در این نوع بازاریابی با استفاده از شبکه های اجتماعی ، اینفلوئنسر پیغام خود را به افراد زیادی در سراسر جهان منتقل می کند.

همچنین این شکل از بازاریابی با بازاریابی محتوا نیز مرتبط است. در واقع برای انتقال پیام به محتوا نیاز است و این محتوا توسط خود اینفلوئنسر یا خود برند تهیه می شود. در واقع در این روش با پرداخت مبلغی به اینفلوئنسر یا همان افراد تاثیر گذار در جامعه ، از آن ها می خواهید که محصول و خدمات شما را غیرمستقیم به مشتریان معرفی و تبلیغ نمایند.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

از این طریق برند شما به افراد زیادی در سراسر جهان شناسانده می شود. در حقیقت هدف بازاریابی تاثیرگذار این است که از طریق محتوای اینفلوئنسر برند خود را به افراد زیادی معرفی و پیام خود را به مخاطبان منتقل کنید. در کل باید گفت که کاربران به دلیل اعتمادی که به اینفلوئنسر دارند به مصرف محصول و خدمات ترغیب می شوند.

در راستای این اقدامات شما شاهد افزایش ترافیک سایت و در نهایت افزایش فروش و جذب مشتریان هدف خواهید بود. معمولا اینفلوئنسرها دنبال کنندگان فعال زیادی دارند که این موضوع باعث می شود که برند شما در مدت زمان کوتاهی به افراد زیادی معرفی شود. قطعا این روش یکی از روش های بسیار مفید و تاثیر گذار در دنیای بازاریابی محسوب می شود.

بیشتر بدانید : افیلیت مارکتینگ چیست؟

استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ

روشن است که اینفلوئنسر مارکتینگ نیز مانند روش های دیگر بازاریابی مشکلات خود را دارد. لازم به ذکر است که انتخاب اینفلوئنسر مناسب می‌تواند به معرفی برند شما بسیار کمک کند. در واقع سعی کنید تا مرتبط ترین اینفلوئنسر که نزدیکترین حوزه کاری به شما را دارد برای تبلیغ محصولات خود انتخاب کنید.

این کار می تواند مشتریان هدف زیادی برای شما فراهم سازد. برای مثال اگر قصد دارید تا برند آرایشی و بهداشتی خود را تبلیغ نمایید ، اینفلوئنسری را انتخاب کنید که در این حوزه فعالیت دارد. از این طریق می‌ توانید خیلی راحت تر مشتریان هدف را جذب نمایید.

به این ترتیب که اینفلوئنسرها روی تعداد زیادی از مخاطبان هدف شما تاثیر می گذارند و در مدت زمان کمی شما می توانید مشتریان زیادی را جذب نمایید. این موضوع می تواند یکی از نقاط قوت بازاریابی تاثیر گذار به شما آید. در حقیقت استراتژی بازاریابی تاثیرگذار این گونه است که اینفلوئنسرها از طریق شبکه‌ های اجتماعی خود از جمله اینستاگرام ، یوتیوب و… می ‌توانند برند و کسب و کار شما را به میلیون ها کاربر فعال نمایش دهند.

آن ها سعی می کنند تا از طریق محتوای تاثیر گذار ، شما را به مخاطبان هدفتان معرفی کنند. اینفلوئنسرها معمولاً ارتباط بسیار خوب و عمیقی با مخاطبان خود دارند وعقاید و نظرات اینفلوئنسر برای آن ها بسیار مورد احترام و اعتماد است.

نکته قابل توجه در بازاریابی تاثیر گذار این است که افراد بیشتر از تبلیغات برند ، به نظرات یک شخص سوم در مورد استفاده از محصول یا خدمات اعتماد می ‌کنند. همچنین اگر این شخص سوم یک دوست یا یک فرد معتمد باشد ، میزان این تاثیر گذاری و اعتماد بیشتر خواهد بود. در واقع بازاریابی تاثیر گذار بر همین موضوع تاکید دارد. لطفا در ادامه مطلب با بررسی بیشتر این موضوع همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید : ویدئو مارکتینگ چیست؟

انواع اینفلونئسر در اینفلوئنسر مارکتینگ

انواع اینفلونئسر در اینفلوئنسر مارکتینگ

همان طور که پیشتر اشاره کردیم در اینفلوئنسر مارکتینگ باید به انتخاب اینفلوئنسر مناسب دقت کنیم تا بتوانیم بهترین نتیجه را از این نوع بازاریابی کسب کنیم. اینفلوئنسرها در حالت کلی به چهار دسته تقسیم می ‌شوند و هر کدام در زمینه های مختلفی فعالیت می کنند که در ادامه مطلب به معرفی آن ها می پردازیم.

میکرو اینفلوئنسرها: میکرو اینفلوئنسرها در واقع همان مردم عادی هستند که به دلایل مختلف از جمله تخصص خاص خود میان مردم محبوبیت خاصی پیدا کرده اند. حتی گاهی اوقات بعضی از میکرو اینفلوئنسرها به قدری میان مردم محبوب اند که به اندازه ی یک سلبریتی مورد تایید و اعتماد مردم هستند. در حالت کلی کسانی که از جنس مردم عادی هستند مردم با آنها احساس نزدیکی بیشتری می کند و از این رو به آنها اعتماد بیشتری هم دارند.

نویسندگان وب سایت و بلاگرها: معمولا شرکت ها برای تبلیغ کالا ، آن را در اختیار یک نویسنده حرفه‌ای و یا بلاگر قرار می دهند تا پس از بررسی محصول ، اصطلاحا آن را نقد کنند و در فضای اینترنت آن را به اشتراک بگذارند.

کارشناسان:  ژورنالیست ها ، افراد تحصیل کرده ، کارشناسان صنایع مختلف و در کل تمام کسانی که به علت طرز فکر و جایگاهی که دارند بین مردم محبوبند در این دسته قرار می گیرند. این گروه از اینفلوئنسرها در حوزه کاری خود بسیار شناخته شده‌اند و مردم آن ها را قبول دارند.

افراد مشهور یا سلبریتی ها: کسانی که به دلیل شغلی که دنبال می کنند ، مشهور هستند در این دسته از اینفلوئنسرها قرار می گیرند. طرز فکر غالبی که وجود دارد این است که تبلیغات از طریق سلبریتی ها ، فروش محصول را بالا خواهد برد اما توجه کنید که این روش هزینه بسیار بالایی دارد و عموما توصیه نمی شود. لطفا تا انتها همراه ما باشید.

برای مطالعه مقاله واژه نامه و اصطلاحات موبایل مارکتینگ بر روی لینک کلیک  کنید

نتیجه گیری

همان طور که گفتیم اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از انواع بازاریابی است که امروزه بسیاری از مشاغل از آن در جهت گسترش کسب و کار خود استفاده می کنند. در واقع بازاریابی تاثیر گذار از طریق افراد شناخته شده در جامعه سعی می کنند تا روی مخاطبان هدف خود تأثیر بگذارند.

یکی از مزایای بازاریابی تأثیر گذار این است که شما در مدت زمان کمی می توانید افراد زیادی را جذب نمایید و از این طریق روی ورودی و افزایش ترافیک سایت تاثیر مثبت بگذارید. مردم عموما با اینفلوئنسرهای مورد علاقه ی خود ارتباط نزدیکی دارند و نظرات و عقاید آن ها قبول دارند و اگر اینفلوئنسر به عنوان شخصی که از محصول شما استفاده نموده ظاهر شود حرف او تاثیر بیشتری نسبت به تبلیغات مستقیم برند شما دارد.

همچنین بهتر است که اینفلوئسر مناسب و مرتبط با محصول و خدمات خود انتخاب کنید تا از این طریق نتیجه ای بهتری از این نوع بازاریابی بگیرید. ما در این مطلب سعی کردیم تا کامل ترین اطلاعات را در مورد بازاریابی تاثیر گذار به شما عزیزان ارائه دهیم. امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.