در این سال ها در کشور ما اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته به طوری که بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ در حال تهیه و برنامه ریزی استراتژی اینفلوئنسر خودشان هستند. این نوع بازاریابی برخلاف تمام انتقاد هایی که به این شیوه می شود و می گویند که تأثیر گذار نیست ، تا حد زیادی باعث بیشتر شدن رونق کسب و کارها می شود. این روش باعث می شود تا سازمانها طیف گسترده تری از مخاطبان را برای تبلیغات در اختیار داشته باشند و نرخ تبدیل را بالا می برند. همینطور باعث جلب اعتماد و بازگشت سرمایه بیشتر آن شرکت می شود ، در نهایت هم باعث بهتر دیده شدن برند و آن محصول می گردد. در این مطلب از سایت برتر بیشتر با این شیوه تبلیغاتی آشنا می شویم و به بررسی آن می پردازیم.

مقاله پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ یا آنلاین مارکتینگ؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ به معنای بازاریابی تاثیر گذار می باشد و همانطور که از اسم آن پیداست به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که محصول یک شرکت و یا خدمات یک سازمان توسط اشخاص مهم و تأثیر گذار تبلیغ شود.

این اشخاص معمولاً پیشنهاد ها و نظر های مثبت خودشان را در رابطه با آن محصول و یا خدمات سازمانی خاص را با دنبال کننده های خود در شبکه های اجتماعی در میان می گذارند و با همین شیوه برای برند های بزرگ تبلیغ می کنند.

شاید با خواندن جملات بالا ذهن شما به سمت فعالیت هایی رفت که در اینستاگرام وجود دارد. اینستاگرام شبکه ای اجتماعی می باشد که اغلب کاربران نسل جوان فعالیت های بسیاری در آن دارند که همین امکان تبلیغات بسیاری از خدمات و محصولات در آن را بالا می برد.

با اینکه اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بسیار محبوب می باشد، اشخاص تأثیرگذار دیگری نیز در شبکه های پرکاربر دیگر مثل توییتر، یوتیوب، فیسبوک، آپارات، تلگرام و… فعالیت می کنند.

علاوه بر اشخاص معروف و تأثیرگذار ، وبلاگ نویسانی وجود دارد که مطالبی و فعالیت هایی که دارند به مراتب مهم تر از دیگر وبلاگ نویسان می باشد. این وبلاگ نویس ها به هیچ شبکه اجتماعی محدود نیستند و می توانند انتخاب بسیار خوبی برای تبلیغات محصول شما و پیشبرد فعالیت های مرتبط سازمان ها می باشد.

یکی از مهمترین فاکتور های تأثیرگذار در این شیوه بازاریابی به هنگام خواندن اطلاعات محصول شما مخاطب شاهد حضور فردی مشهور در تبلیغات شما باشد. به عنوان مثال شرکت درخواست خودرو دینگ برای تبلیغ پلتفرم خود، در تبلیغات از علی دایی به عنوان کسی که از این خدمات استفاده می کند، بهره می برد.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

چرا استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ برای بازاریابی برندها ضروری است؟

با پیشرفته شدن تکنولوژی و گذشت زمان تکنیک های بازاریابی مبتنی بر تکرار زیاد برای راضی کردن مشتری برای خرید محصول دیگر کارکرد نیست از طرفی عمر تبلیغات سنتی نیز به پایان رسیده است.

آمار و نتایج به دست آمده به این اشاره دارد که 92% مردم به توصیه های خریدی اعتماد می کنند که از طرف افراد دیگر مطرح شود. همینطور با استناد به آماری که توسط گوگل منتشر شد بسیاری از کشور ها  در این بررسی وجود دارند این را نشان می دهد که نرخ کلیک بر روی بنر ها فقط و فقط 0/06 % می باشد. حتی بسیاری از افراد هم با استفاده از ابزار های مسدود کننده تبلیغات اجازه نمایش داده شدن تبلیغ ها را نمی دهند.

پس کاملاً واضح است که با این تفاسیر به عنوان یک فعال حوزه ی بازاریابی به فعالیت در حوزه ی شبکه های اجتماعی بپردازید. صاحبان مشاغل با اشتراک گذاری مطالب مربوط به کسب و کار خود در اینستاگرام و یا گذاشتن توییت در توییتر و فعالیت های دیگر در شبکه های اجتماعی مختلف ساعت های زیادی را صرف تبلیغات از طریق شبکه های اجتماعی می کنند.

ضرورت اینفلوئنسر مارکتینگ برای بازاریابی

اما مشکلی که با آن مواجه هستند این است که با چند صد دنبال کننده هیچگاه بازخورد خوبی را نمی توان از این گونه فعالیت ها گرفت. چند دلیل عمده وجود دارد تا به اهمیت استفاده از اشخاص مهم و اینفلوئنسر مارکتینگ پی ببرید این چند دلیل عبارت اند از:

1- مصرف کننده ها به توصیه های اشخاص تأثیرگذار اعتماد دارند.

2- این شیوه از تبلیغات باعث افزایش میزان بازگشت سرمایه شما می شود.

3- به روز شدن پی در پی شبکه های اجتماعی و استفاده از آن ها به منظور پیش بردن فعالیت های بازاریابی

4- زیاد شدن مسدود کننده های تبلیغات که عملاً تبلیغات بنری در سایت ها را با مشکل مواجه کرده است.

مقاله پیشنهادی : افیلیت مارکتینگ چیست؟

آیا اینفلوئنسر مارکتینگ یک پدیده جدید است؟

با کمی سرچ در سایت های مختلف انگلیسی در گوگل به مقالات زیادی خواهید رسید که از اینفلوئنسر مارکتینگ با عنوان هایی همچون (جنبش بزرگ بعدی در بازاریابی) یا (آینده بازاریابی) یاد می کنند.

اما این یک حرف نادرست است و بسیار جای تردید دارد چرا که این روش بازاریابی نه تنها جدید و متعلق به آینده نیست بلکه از خیلی وقت پیش این شیوه تبلیغاتی استفاده می شده.

مثلاً در سال 1920 میلادی شرکت کوکاکولا در کمپین های بازاریابی خود از فرد جدیدی رونمایی کرد. آن فرد با لباس های یکدست قرمز رنگی که به تن داشت با مو های سفید و ریش های زیادی و سفید رنگ به مخاطبان خود لبخند میزد.

اسم این شخصیت بابانوئل بود. این شخص بعداً تبدیل به یکی از مشهور ترین اشخاص تأثیر گذار در بازاریابی شد. با وجود این گفته ها نمی توان درستی این حرف که بازاریابی تأثیرگذار برای آینده است را تایید کرد.

بلکه مدت های زیادی این شیوه بازاریابی به عنوان روشی موثر و کارآمد توسط شرکت های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. از طرف دیگر هم نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کرد روی برگرداندن مخاطبان و مصرف کننده ها از روش های سنتی بازاریابی دیجیتال می باشد که از جهتی دیگر به سمت بازاریابی تاثیر گذار مراجعه می کنند.

این تحقیق نشان می دهد که 47% از کاربران در کشور هایی که مورد بررسی قرار گرفتند، از مسدود کننده های تبلیغاتی یا همان اد بلاکر هایی استفاده می کنند که همین هم باعث زیادتر شدن مراجعه به بازاریابی تاثیرگذار می شود.

نتیجه گیری

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از روش های بسیار کارآمد برای تبلیغات گسترده و مفید برای بهتر دیده شدن برند و یا محصولات شما می باشد. با اینکه این روش در سال ها دور هم مورد استفاده شرکت ها قرار گرفته اما باز هم بسیاری از شرکت ها حتی در ایران نیز شرکت های بزرگ از این روش تبلیغات و بازاریابی ها استفاده می کنند. این روش می تواند به خوبی باعث رونق کسب و کار شما شده و همینطور باعث برگشت سرمایه شما می شود.

ممنون که تا آخر این مطلب همراه سایت برتر بودید امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را به شما اضافه کنیم.