گوگل تا کنون تلاش کرده است تا وب سایت هایی که با دور زدن قوانین آن در تلاش برای افزایش رتبه و قرار گرفتن در جایگاه های نخست نتایج جستجو هستند جریمه لحاظ کند و به اصطلاح از گردونه خود خارج نماید. اما گاهی اوقات نتایجی را که گوگل نشان می‌دهد با آن چیزی که کاربر در فیلد جستجو وارد می کند فرق دارد. گوگل برای رفع حل این مشکل از برنامه هوش مصنوعی به نام الگوریتم RankBrain استفاده نموده است. در الگوریتم رنک برین در صورتی که کاربر مدت زیادی را در یک صفحه بماند احتمال اینکه محتوای آن صفحه پاسخ ‌گوی نیازش بوده محتوای ارزشمندی تلقی می شود. در نتیجه این صفحه می تواند جایگاه بهتری در نتایج گوگل به دست آورد. در ادامه در رابطه با تأثیر این الگوریتم بر سئو و وظایف آن اطلاعات جامعی ارائه خواهیم داد تا انتها با سایت برتر همراه باشید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

آشنایی بیشتر با الگوریتم RankBrain

در اکتبر سال ۲۰۱۶ گوگل اعلام نمود که رنک برین به عنوان سومین فاکتور تأثیرگذار بر رتبه بندی نتایج گوگل شناخته شده و نقش بسزایی در خروجی نتایج جستجو در گوگل ایفا می کند. رنک برین یا رتبه بندی با هوش مصنوعی الگوریتم جدید گوگل مبتنی بر یادگیری مداوم است که به گوگل کمک می کند نتایج جستجو را بر حسب رفتار کاربران بهینه سازی کند.

برای فهم بهتر کاربران مثالی را ارائه می دهیم ؛ فرض کنید عبارتی را در فیلد جستجوی گوگل وارد نموده اید و منتظر هستید تا مطابق با کلمه مورد نظرتان و آنچه که از گوگل می خواهید نتایج را به شما نشان دهد. در میان سایت های که در جایگاه های اول نتایج جستجوی گوگل قرار دارد وارد سایت مورد نظرتان می شوید که پاسخگویی شما یا نیازتان برای رسیدن به جواب آن کلمه است.

اگر با ورود به وب سایت آنچه را که می خواهید در صفحه سایت مورد نظرتان بیابید رنک برین آنالیز رفتاری شما که حاصل از ماندن شما در وب سایت است امتیازی مثبت برای صفحه که به آن وارد شده اید در نظر می گیرد که با تکرار این سناریوی و جایگاه آن صفحه در نتایج گوگل را بهبود می دهد.

در نقطه مقابل فرض کنید که سایت یا صفحه با محتوای نامناسب در رتبه یک نتایج جستجوی گوگل قرار گرفته و کاربران زیادی پس از انتخاب آن به صفحه جستجوی گوگل برگشته و عبارتی مشابه آن را سرچ می کنند. در این شرایط گوگل می فهمد که صفحه پیشنهاد شده مورد توجه کاربر نبوده و جایگاه واقعی آن نیست ، در نتیجه ممکن است جایگاه این صفحه دستخوش تغییراتی شود. در نتیجه دو فاکتور برای الگوریتم RankBrain مورد توجه است اول اینکه کاربران چه مدت در صفحه شما حضور دارند و دوماً چند درصد از کاربران هنگام جستجو در گوگل لینک سایت شما را انتخاب می کنند.

بیشتر بدانید : الگوریتم سندباکس گوگل چیست؟

نحوه عملکرد الگوریتم RankBrain گوگل

آشنایی بیشتر با الگوریتم RankBrain

الگوریتم رنک برین از یک سری دیتا بیس های حاصل از عباراتی که کاربران سرچ می کنند ، موقعیت مکانی آنان هنگام جستجو و سایر چیزهایی که به entities معروفند به عنوان اطلاعات ورودی برای فرآیند یادگیری ماشین خود استفاده می کند. سپس عبارت های سرچ شده با استفاده از یک سری فرمول ریاضی به وکتورهای کلمات شکسته می شوند و به این ترتیب به هر کلمه یک آدرس داده می شود.

زمانی که گوگل عبارات ناشناخته را پردازش می‌ کند از این نقش ریاضیاتی جهت کشف رابطه میان کلمات عبارت و کلمات موجود در صفحات وب استفاده می نمایند و بهترین و مناسب ترین نتیجه را به کاربران نشان می‌دهد.

در طول زمان و برحسب واکنش کاربر نسبت به صفحاتی که در نتایج گوگل پدیدار شده یادگیری ماشین شروع به کشف هدف کاربر از جستجوی هر عبارت می نماید و بر اساس هدف کاربر صفحات نتایج بهتری را ارائه خواهد داد. توجه داشته باشید که حروف ربط مثل “و” ، “یا” افعال پر کاربرد مثل “است” و “باشد” در تحلیل‌ های الگوریتم RankBrain وجود ندارد.

شاید با خودتان فکر کنید یادگیری ماشینی یعنی چه ، یادگیری ماشینی با بیان ساده به این معنی است که به جای آن که تک تک مفاهیم دنیا را در دل نرم ‌افزارهای الگوریتم جای دهید برنامه ای بسازیم که خودش بتواند مفاهیم را درک کند.

تا همین چند سال پیش گوگل یک باگ اساسی داشت ، وقتی مردم عباراتی را در گوگل جستجو می کردند که قبل از آن کسی جست و جو نکرده بود ، بیشتر اوقات این جستجو ها به صفحه های بدون نتیجه می رسید و علت آن ضعف الگوریتم های جستجوی گوگل بود. پس از بررسی این باگ ها ، مهندسان گوگل متوجه شدند بسیاری از عبارت های جدید که سرچ می شوند در واقع از نظر مفهوم جدید نیستند و تنها کلمات یا جمله بندی ها با یکدیگر فرق دارند.

به همین علت چاره را وجود یک هوش مصنوعی می ‌دانستند که برای ارتباط دادن مفاهیم به محتوا ، درک عبارت‌ های مترادف ، معادل و نامفهوم و تغییر مفاهیم نسبت به زمان و مکان برنامه ریزی شود. حال این اطلاعات گوگل با الگوریتم رنگ برین بهترین نتایج را به کاربر نشان می دهد.

بیشتر بخوانید : الگوریتم Freshness گوگل چیست؟

نحوه بهبود سئو وب سایت با الگوریتم RankBrain

فعالیت هایی که طراحان و مدیران وب سایت در زمینه سئو انجام می دهند جهت بالا رفتن رتبه سایت در گوگل بر حسب کلمات کلیدی است.رنک برین به این صورت عمل می کند که عبارت کوئری شما را دریافت و پس از تحلیل آن و مطابقت با دیگر وبسایت ها مرتبط ترین نتیجه را به شما نمایش خواهد داد. برای آنکه بتوانید سایت تان را با توجه به این الگوریتم به بهترین نتیجه برسانید چند مورد را حتماً رعایت کنید :

با به کارگیری کلمات کلیدی بلند که کمتر از کلمات کلیدی تک کلمه و پر رقیب مورد استفاده قرار می گیرد و کمتر مورد جستجو واقع می شود می ‌توانید نتیجه بهتری بگیرید البته فراموش نکنید که اصول سئو را به طور دقیق رعایت نمایید.

یک محتوای ارگانیک و بر حسب اصول سئو در وب سایت خود منتشر نمایید ؛ محتوای ارگانیک علاوه بر دریافت تأثیر مثبت گوگل موجب می شود کاربران زیادی به طرف سایت شما جذب شوند. امروزه بیشتر کاربران به سایت هایی که محتوای ارگانیک و جدید تولید کرده اهمیت زیادی می ‌دهند.

ارگانیک بودن محتوا جهت بهینه سازی سایت برای الگوریتم RankBrain به این معناست که باید طبیعی بنویسید یعنی همان گونه نوشته های خود را در وب سایت منتشر کنید که در مکالمات روزانه خود صحبت می‌کنید. متن تان باید بسیار ساده و روان نوشته شده باشد به گونه‌ ای که کاربر با یک بار خواندن آن متوجه منظورتان شود و احتیاج به دوباره دوباره خواندن مطلب نداشته باشد. بی شک تکرار بیش از حد کلید واژه در مطلب ، استفاده از کلمات ثقیل و نا مأنوس یا موارد این چنینی به ارگانیک بودن محتوای تان صدمه می زند.

کاربرد مهم الگوریتم RankBrain

الگوریتم RankBrain همانند دیگر الگوریتم های گوگل جهت بهتر شدن  سئو وب سایت هایی است که یک سری وظایف مهم دارند که با انجام دادن آن می توان وب سایت کامل و جامع داشت. از کاربرد ها و وظایف مهم این الگوریتم می توان به درک کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربران و همچنین آنالیز تعامل کاربر با نتایج جستجو اشاره نمود.

بنابراین الگوریتم رنک برین بیشترین تمرکز خود را بر روی رفتار کاربر و معیارهای آن نظیر نرخ کلیک ، زمان ماندگاری کاربر داخل سایت ، محتوای با ارزش و صحیح از لحاظ فهم و گرامری ، لینک های داخلی و خارجی مرتبط ، کلمات و عبارات مفهومی قرار داده است.

توجه داشته باشید برای موفقیت درس باید به تمامی الگوریتم ها توجه کنید نه اینکه یکی از الگوریتم ها را بخوانید و یاد بگیرید بعد بر روی همان یک مورد کار کنید. بلکه باید به صورت موازی روی همه الگوریتم کار شود که در سئو سایت موفق شوید. خاطرنشان کنیم که در بعضی کلمات برخورد الگوریتم های گوگل با کلمات دیگر فرق دارد .

به عنوان کلام آخر گوگل همواره برای جلب رضایت کاربران و رضایت خاطر آنان به طور مرتب الگوریتم هایی چون الگوریتم رنک برین تولید می ‌کند. در واقع وظیفه تمام الگوریتم ها تا به امروز ارائه بهترین و مرتب ترین نتایج با عبارت جستجو بوده است و رنک بری توانسته در این زمینه غوغایی برپا کند.