در دنیای امروزی و با پیشرفته شدن تکنولوژی در دنیای مجازی، یکی از بهترین راه‌های برقراری ارتباط با مخاطبین قدیمی و پیدا کردن دنبال کنندگان جدید در سوشال مدیا، وبلاگ نویسی می باشد. ولی این روش برای کسانی جذاب می باشد که اشتیاق زیاد واستعداد خوبی در نوشتن دارند. در صورتی که شما جزء این دسته از افراد نیستید ولی تمایل دارید ارتباط مستمر و تنگاتنگی با مخاطبین خود برقرار نمایید، می‌ توانید ولاگ (Vlog) تهیه کنید. اگر به درستی نمی ‌دانید ولاگ چیست، ولاگر کیست و چطور می‌ توان به کسب درآمد از ولاگ رسید این مطلب از سایت برتر را تا انتها مطالعه کنید تا در مورد تمام این موارد اطلاعات لازم را در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

مفهوم Vlog

واژه ولاگ مخفف شده دو واژه VIDEO و WEBLO می باشد. در واقع ولاگ یک وبلاگ ویدیویی یا گزارش تصویری است؛ به عبارت دیگر محتوایی که بیشتر یا تمام بخش‌های آن تصویر است ولاگ نامیده می شود. پست‌ های ولاگ ویدیوهایی هستند که اغلب آن‌ها را از خودتان ثبت می کنید و در آن راجع به موضوع خاصی صحبت می کنید.

محتوای ولاگ می‌ تواند صحبت کردن در مورد یک محصول خاص یا رویداد ویژه‌ای باشد که تمایل دارید مخاطبان خود را با بیانی ساده در جریان جزئیات آن قرار دهید. علاوه بر آن ولاگ می ‌تواند راهی برای به اشتراک گذاشتن هنر شما یا حتی آموزش موضوعی باشد که به آن علاقه دارید یا بر آن مسلط هستید.

برای مثال بسیاری از ولاگرها از این نوع محتوا برای به اشتراک گذاشتن هنرهای اجرایی خود مانند موسیقی یا حتی نحوه سفر رفتن و گزارش سفر استفاده می نمایند. همچنین اصطلاح Vlog به وسیله یوتیوبرهایی استفاده می‌ شود که از وبلاگ یا محتوای متنی استفاده نمی ‌کنند اما با یک ریتم منظمی در حال تهیه و انتشار محتوا می باشند.

در خصوص تمامی موضوعات می توانیم محتوای ویدیویی تولید کنیم و در حقیقت معنی ولاگ بسیار گسترده می باشد و محدود به موضوعاتی مشخص نخواهد بود. از این روی بسیاری از افراد در این راه قدم برداشته اند. تولید محتوای ولاگ از لحاظ اهمیت موضوعی بسیار گوناگون است و در واقع شما قادر خواهید بود با کاربران خود راجع به تمامی مباحث به صحبت بپردازید.

مفهوم ولاگ در حقیقت به محتوای تولید شده برای محیط وب اشاره می کند و به این مسئله باید توجه کنید که ولاگ ها دارای خصوصیاتی می باشند که از جمله مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • ولاگر به طور مستقیم با کاربر صحبت می کند.
 • محتوا از موضوعی مشخص و دقیق برخوردار است.

مقاله پیشنهادی : آموزش وبلاگ نویسی و اصول آن

چگونه با تهیه Vlog کسب درآمد کنیم؟

معرفی چند ایده جهت تهیه ولاگ

هم اکنون نیز بسیاری از افراد در جهان با تهیه و تولید ولاگ درآمد های قابل توجهی را کسب نموده اند. ولی فقط تولید ولاگ در مورد هر موضوعی و نشر آن موجب رسیدن شما به درآمد نخواهد شد.

به منظور اینکه از تولید Vlog به کسب درآمد برسید باید به موارد زیر توجه لازم را داشته باشید :

 1. از اینکه ایده درست و مناسبی را برای ولاگ انتخاب کرده اید اطمینان حاصل نمایید. شاید در ابتدا بسیاری از ایده‌ها هیجان انگیز به نظر برسد یا افراد دیگری با انجام دادن آن توانسته باشند به درآمد برسند، اما ممکن است این ایده‌ها دیگر موفق نباشند. بنابراین به جامعه هدف خود توجه نمایید و موضوعی را برای ولاگری انتخاب کنید که علاوه بر بکر بودن، مخاطب پسند نیز باشد.
 2. خودتان را برای تولید محتوا به شکل منظم و مستمر آماده نمایید. به هیچ وجه نمی‌ توانید از مخاطبی که گاهی برای او محتوا تهیه می‌ کنید و گاهی او را فراموش می کنید توقع حمایت و وفاداری داشته باشید. در نتیجه باید برای تولید ولاگ وقت بگذارید و علاوه بر توجه به کیفیت و موضوع جذاب، مسئله نظم و استمرار را نیز در نظر بگیرید و آن را رعایت کنید.
 3. بی آنکه روی موضوع مورد نظر خود تحقیقات اولیه را انجام دهید ولاگری را آغاز ننمایید. اگر هدف شما از ولاگری این است که برند یا محصول خاصی را معرفی کنید، درست مانند زمانی که قصد دارید روی یک سایت کار کنید باید تحقیقات کاملی روی کلمات کلیدی آن انجام دهید. جامعه هدف و سلیقه ها و نیازهایش را در نظر داشته باشید، رقبای خود را به خوبی تحلیل نمایید و به صورت کلی هرکاری که پیش از راه اندازی یک سایت انجام می‌ دهید را انجام دهید تا با دید روشنی وارد ولاگری شوید.

مراحل تهیه ولاگ

مراحل تهیه ولاگ

موارد مهمی که باید برای ساخت و تولید ولاگ به آنها توجه کنید عبارتند از :

 1. برای ولاگ خود یک موضوع مناسب انتخاب نموده و یک سناریو برای آن بنویسید.
 2. دوربین، وب کم یا گوشی موبایل با کیفیت تهیه کنید.
 3. چنانچه امکان تهیه میکروفن را دارید، انجامش را دریغ نکنید.
 4. برای شروع فیلم برداری یک مکان خوب، ساکت و با پس زمینه مناسب انتخاب نمایید.
 5. اگر قصد دارید ولاگ خود را قبل از انتشار ویرایش کنید، با یک ادیتور قرارداد ببندید یا مهارت این کار را فراگیرید.
 6. ولاگ خود را تولید نمایید و به صورت مداوم واکنش مخاطبین را بررسی کنید. اینکه تمایل دارند محتوا با چه حجم و اندازه‌ای را مشاهده کنند، به چه موضوعاتی علاقه بیشتری دارند، کدام لحن را بیشتر می‌ پسندند و … همگی از مواردی هستند که باید به صورت منظم تحلیل شود و سیاست‌های جدید بر اساس این داده‌ها تدوین و اجرا شود.
 7. اکنون دوربین خود را بردارید و تولید ولاگ مورد نظرتان را شروع نمایید.

معرفی چند ایده جهت تهیه ولاگ

 • ولاگ روزانه (ولاگی که بر اساس اتفاقات روزمره توسط اینفلوئنسرها و ولاگرها ساخته می شود و معموالاً برای مخاطبان جذاب است.)
 • ولاگ سفر (ولاگی یک فرد در طی سفر و برای نشان دادن گزارش سفر خود آن را می سازد، ولاگ سفر نام دارد.)
 • ولاگ تکنولوژی
 • ولاگ آموزشی

کلام آخر

در این مقاله از سایت برتر در خصوص معنا و مفهوم ولاگ و اهمیت آن در زندگی امروزی صحبت کردیم. همچنین روش ها و نکات حائز اهمیت در تولید ولاگ موفق را برای شما همراهان ارجمند عنوان نمودیم و در آخر به معرفی چند ایده مناسب برای ساخت ولاگ پرداختیم. مشتاقانه منتظر نظرات، پیشنهادات و سؤالات شما عزیزان در مورد ولاگ در قسمت دیدگاه های سایت برتر هستیم.