ابتدا موضوع این مقاله را با یک سؤال مطرح می کنیم ؛ تصور کنید که سایت تان در روز بیش از هزاران آی پی بازدید کننده دارد و از طرف دیگر جهت بالا بردن فروش و بازدید در سایت های مختلف ، شبکه‌ های اجتماعی ، ایمیل مارکتینگ و … اقدام به درج تبلیغات نموده اید . حالا باید از کجا متوجه شوید که هر کدام از این تبلیغات چه تعداد کلیک خورده است و برای تان چقدر بازدید کننده دارد و اینکه چه مقدار از این کلیک ها منجر به خرید گردیده است ؟ پیشنهاد برتر رایانه برای اطلاع از این آمار استفاده از لینک  UTMاست ، از طریق این لینک به راحتی می توانید تمامی این آمار را زیر نظر بگیرید . در این مقاله از تیم طراحی سایت برتر رایانه می خواهیم به معرفی  UTM، نحوه ساخت و کاربرد آن بپردازیم ؛ در صورتیکه شما نیز به دنبال ایجاد این لینک هستید تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید .

معرفی لینک UTM

UTMکه به اختصار Urchin Tracking Module نامیده می شود از یک شرکت نرم افزاری Urchin در سال 2015 توسط گوگل خریداری شد و امروزه ما آن را به نام گوگل آنالیتیکس Google analytics می شناسیم . این نرم افزار امکان مشاهده آمار سایت و بررسی تمامی داده های سایت در بخش آمارگیری را به کاربر می دهد. لینک UTM در واقع قطعه کدی است که با افزودن به انتهای لینکی که قصد رهگیری آمار ورودی به سایت و سایر گزارشات را داریم به ما خواهد داد. این قطعه کد اطلاعات مختلفی را به سیستم آمارگیری گوگل آنالیتیکس ارسال کرده و با پردازش اطلاعات و شناسانی آن در قالب یک گزارش جامع گردآوری نموده و در اختیار کاربر قرار می دهد . دارای چندین پارامتر مختلف می باشد که از طریق این پارامترها می توانید به شناسایی کاربر و نحوه ورود آن به سایت بپردازیم . در واقع نحوه ورودی کاربر به سایت را از طریق به کارگیری چند پارامتر ساده قابل درک می باشد. در ادامه در رابطه با پارامترهای  UTMاطلاعات جامعی در اختیارتان قرار خواهیم داد همچنان با برتر رایانه همراه باشید.

معرفی پارامتر های لینک UTM

پارامترهای اجباری تعریف شده در UTM شامل موارد زیر است :

UTM-source پارامتر منبع : این پارامتر به کاربر نشان می‌دهد که ورودی از کجاست ؛ به عنوان نمونه تصور کنید کمپین زمستانه فروش لباس را در اینستاگرام تبلیغ می کنید بنابراین لینک  UTMایجاد شده را وقتی می سازیم که باید این مقدار را روی instagram انتخاب کنید اما از آنجا که این امکان وجود دارد در چندین پیج اینستاگرام تبلیغ کنید بنابراین به صورت instagram-pcbartar نیز وارد کنید که نشان دهنده لینک ارتجاع از پیج اینستاگرام برتر رایانه است.

UTM-medium پارامتر رسانه : این پارامتر نشان می دهد که لینک ارتجاع رسانه ها به چه شکلی است . یعنی اگر لینک بنر باشد باید از پارامتر بنر استفاده شود درصورتی که لینک شما در ارتباط با تبلیغات کلیکی است باید از cpc استفاده نمایی .

UTM-campainپارامتر کمپین : این پارامتر به اجرای کمپین کلی تعلق دارد  ؛ به عنوان مثال برای فروش زمستانه از عبارت winter می توان استفاده کرد که نشان دهنده لینک های ارجاعی مربوط به کمپین فروش زمستانه لباس است که در فصل زمستان برگزار می شود.

پارامترهای  اختیاری تعریف شده در UTM شامل موارد زیر است :

UTM-contentپارامتر محتوا : این گزینه اختیاری است و می توانید از آن جهت تبلیغات هدف با محتوای خاص استفاده کنید ؛ به عنوان مثال اگر برایتان اهمیت دارد که بدانید کاربری که وارد سایت شما شده  با تبلیغ روی بنر و هدر سایت وارد شده یا اینکه با تبلیغ بر روی انتهای مطلب وارد سایت شما شده است در اینجا می توانید از این پارامتر اطلاعاتی که می‌خواهید را به دست آورید.

لینک UTM چیست؟ - برتر رایانه

 

نحوه ایجاد لینک UTM

ایجاد لینک UTM بسیار ساده است و در صورتیکه بخواهید از کد های UTM استفاده کنید. نکات ارائه شده را رعایت کنید تا بتوانید به شکل مؤثر از کدهای کوتاه یک لینک بسازید . جهت ایجاد لینک و استفاده از کد های UTM می توانید آنها را به صورت دستی یا خودکار ایجاد کنید . در روش خودکار باید از ابزار های آنلاین نظیر Campaign URL Builder یا URL Builder گوگل آنالیتیکس استفاده کنید . برای ایجاد کد های UTM به طور دستی به نکات زیر حتما توجه کنید :

حروف بزرگ و کوچک در کدهای UTM بسیار مهم است.

در ادامه لینک اصلی و دقیقاً قبل از وارد نمودن کد های UTM از علامت سؤال انگلیسی استفاده نمایید.

در صورتی که بخواهید به پارامترهای UTM مقدار دهید از علامت = استفاده کنید.

امکان استفاده از چند پارامتر UTM با یکدیگر وجود دارد و تنها باید آنها را با علامت & از هم جدا نمود.

در صورتی که کلمه کلیدی یا نام کمپین تان چند سیلابی است می توانید جهت جدا کردن آن از خط تیره استفاده کنید.

در صورتی که بخواهید در پارامتر کلمه کلیدی یعنی UTM-term از چندین کلمه کلیدی استفاده نمایید باید میان آن ها علامت مثبت بگذارید.

اما بهترین راهی که می توانید از آن بهره مند شوید استفاده از ابزار های آنلاین می باشد ؛ کاربردی ترین و ساده ترین ابزارها جهت ایجاد کد های آنلاین یو تی ام Campaign URL Builder می باشد.

بیشتر بخوانید: عوامل مؤثر در بهینه سازی وب سایت

ایجاد لینک  UTMدر گوگل آنالیتیکس

برای ایجاد لینک  UTM در گوگل آنالیتیکس در گام اول URL ساز گوگل کمپین را باز کنید. در گوگل شما می‌توانید سه نوع تگ ردیابی کنید که دو نوع آن مربوط به افزایش ترافیک از طریق اپلیکیشن های جدید در فروشگاه های اپلیکیشن است. در اینجا ما به این دو مورد کاری نداریم و همان گونه که گفتیم از URL  ساز گوگل کمپین استفاده کنید.

گام دوم معرفی URL: برای معرفی خود استفاده از یک URL کامل ضروری است به این معنی که باید تمامی کدها و اعداد به طور کامل وجود داشته باشد . حالا داشتن یک URL خلاصه بسیار مهم است . توجه کنید که داشتن یک URL خوانا و مفید در واقع مساوی با داشتن یک URL مؤثر است که رتبه بهتری کسب می کند و به مردم بیشتری می رسد. همیشه از لینک های ساده استقبال کنید بنابراین اگر می توانید قبل از اینکه این بخش را کامل کنید حدالامکان URL خود را خلاصه و کوتاه و ساده کنید . ( استفاده از ابزاری مثل bit.ly )

گام سوم پر کردن فرم های مخصوص در (Enter the website….): در صورتی که شما وارد صفحه  مربوطه شوید فرم برای شما ارائه خواهد شد که در آن باید URL را به همراه پارامتر های UTM کد خود وارد کنید.

فیلد منبع ورودی های کمپین ( compaign Source ) در این بخش شما باید ورودی منبع خود را تعیین کنید. هم چنین مشخص نمایید که ورودی شما از سایت گوگل است یا اینکه منبع برای شما به ورودی ‌های ریپورتاژ شما در یک سایت دیگر است.

فیلد نوع رسانه کمپین ( compaign Medium ) در این گزینه باید نوع رسانه خود را تعیین کنید یعنی اینکه تبلیغ شما یک ایمیل است که به بانک های ایمیلی خود ارسال کرده اید پس نوع رسانه شما ایمیل خواهد بود. در صورتی که نوع رسانه شما تبلیغ یا بنر باشد می ‌توانید نوع این رسانه این کمپین را بنر تعیین کنید.

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

دیگر مراحل ایجاد لینک  UTM در گوگل آنالیتیکس

فیلد نام رسانه کمپین ( compaign Name )  در این قسمت باید برای کمپین خود نامی انتخاب کنید . تعیین نام اختیاری است اما نامگذاری مرتبط به درخواست ، شما را از دست سردرگمی های احتمالی نجات می دهد. در صورتیکه هدف شما تبلیغات گسترده به نام عید نوروز است می توانید نام کمپین را نوروز بگذارید.

فیلد محتوای کمپین ( compaign Content ) در این قسمت باید محتوای رسانه خود را تعیین کنید. یعنی اگر بنر تبلیغاتی تان برای تبلیغ محصولات تلویزیونی است می‌توانید محتوای این خود را TV قرار دهید.

از لینک UTM می توانید در کمپین های بازاریابی استفاده کنید. در نظر داشته باشید اگر لینک های کوتاهتری می خواهید می توانید از ابزارهای کوتاه کننده لینک برای این کار استفاده کنید. در صورتی که شما در حال حاضر اکانت گوگل آنالیتیکس مخصوص به سایتتان دارید گوگل به طور خودکار کد های کمپین های شما را ردیابی خواهد کرد و شما می توانید نتایج را در قسمت مخاطبان ، انتخاب منبع و کمپین مشاهده کنید. همچنین با کلیک بر روی هر کمپین می توانید واسطه و منبع را ببینید.

 

جمع بندی

در این مقاله ما قصد داشتیم به شما در رابطه با معرفی و آشنایی با پارامترهای UTM و ایجاد کمپین از طریق آنالیتیکس آمار کمپین های خود را بررسی کرده و با به دست آوردن نتایج به دست آمده متوجه شوید که کدام روش از تبلیغات یا حتی کدام کمپین تبلیغاتی می تواند برای محصولات یا خدمات شما مفید و کاربردی باشد. در واقع کد های UTM به عنوان یک ابزاری رایگان و کاربردی به شما کمک می کند تا منبع ترافیک ورودی را به خوبی بررسی کنید و ببینید کدام ابزار و محتوا بهتر جواب داده است و کدام کمپین توانسته ورودی بهتری برای شما جذب نماید.