حتماً تا به حال تصاویر کوچک یا آیکون کوچک در تب مرورگر ها یا محل نمایش عنوان سایت در مرورگر توجه شما را به خود جلب نموده است. این تصاویر یا آیکون کوچک اصطلاحاً فاو آیکون نام دارد که معمولاً تصویر کوچک از لوگو و برند شما می باشد و در کنار عنوان وب سایتتان در بالاترین قسمت سایت در مرورگر قرار می گیرد. در صورتی که قصد دارید برند تجاری خود را تبلیغ و معرفی نمایید این بخش می‌ تواند بسیار مهم باشد. favicon در سئو سایت تأثیر گذار نمی ‌باشد اما می ‌تواند بر روی برند و معرفی برند تجاری شما تأثیر بسزایی داشته باشد. لازم به ذکر است اخیراً گوگل در صفحه نتایج خود این قسمت را در کنار نتایج وب سایت ها قرار می دهد. در رابطه با تأثیر گذاری این بخش در وب سایت و سئو اطلاعات کامل تری در این مقاله ارائه خواهیم داد تا انتها یا سایت برتر همراه باشید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

فاو آیکون چیست؟

Favicon  نشانگر آیکون وب سایت شماست یا نمادی تصویری که وظیفه معرفی وب سایتتان در فضای اینترنت را دارد. فاو آیکون با اندازه ۱۶ * ۱۶ پیکسل در مرورگر های وب برای نمایش وب سایت یا صفحه وب قرار داده می شود. آیکون ها بیشتر بر روی تب ها در بالای مرورگر به نمایش داده می شود. شما می‌توانید آنها را در نوار بوک مارک ها ، مرورگر و در جاهای دیگر نیز ببینید. این آیکون کوچک علیرغم اندازه شان از اهمیت فوق العاده بالایی برای وبسایت برخوردارند. آن ها تجربه کاربران را بهتر می کنند ، نقش برند سازی دارند و نشان حرفه‌ای بودن وب سایت شما هستند حال هر یک از این مشخصه ها به معنای چیست ؟

تجربه کاربران به این معناست که Favicon به عنوان یک زمینه تصویری به یاد ماندنی از وبسایت شما عمل می‌ کند و موجب بهبود تجربه کاربران از استفاده از وبسایت تان می شود. آنها به کاربران کمک می کنند تا به سرعت تب مربوط به وب سایت شما در مرورگر را بیابند و همین موجب می‌ شود به آسانی بتوانند بارها به وب سایت تان سر بزنند.

در زمینه برندسازی از آنجا که برای یک برند بسیار مهم است که حتی کوچکترین جزئیات فراموش نشود به برندسازی و دیده شدن وب سایت کمک نموده و استایل زبان شما را در خارج از وب سایت و درون مرورگر گسترش می‌ دهد.

حرفه ای بودن وبسایت شما به عنوان یک نشانه منطقی به حساب می آید و موجب شده تا وب سایتتان هدف دار و فکر شده به نظر برسد.

بیشتر بدانید : فارمینگ چیست؟

تأثیر فاو آیکون در سئو سایت

تأثیر فاو آیکون در سئو سایت

همانگونه که در مقدمه گفتیم فاو آیکون ممکن است به طور مستقیم در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو تأثیرگذار نباشد اما به طور غیرمستقیم می ‌تواند باعث بهبود رتبه سایت شما در موتور جستجو شود. یکی از عواملی که موجب بهبود سئو سایت شما می شود کاربر پسند بودن سایت است. هنگامی که سایت شما دارای Favicon باشد به کاربر کمک می کند که سایت شما را سریعتر در بوک مارک یا نشانه ها ، سابقه مرورگر ، سابقه جستجو ، شناسایی و در وقت خود صرفه جویی کند که میزان کاربر پسند بودن سایت را بالا می برد. هر چقدر این میزان بیشتر شود رتبه سایت در موتور جستجو نیز بیشتر خواهد شد. گوگل Favicon را بر علاوه بر نشان دادن در نتایج جستجو سیستم های کامپیوتری داخل موبایل نیز نمایش می دهد که این باعث افزایش کلیک و در نتیجه افزایش رتبه سایت می گردد.

با مشاهده آن در نتایج جستجو تلفن همراه مزیت آن در سئو بیشتر از قبل می شود. نکته قابل توجه اینکه تنها در صورتی ممکن است که Favicon شما نسبت به نام تجاری با یا وب سایت شما مرتبط باشد. این بدان معناست که باید در سئو به کل خوب کار کنید و این مورد در سئو بسیار مهم اشت.

در نسخه 4.3 وردپرس  شما می توانید بدون هیچ زحمتی از قابلیت پیش فرض آن در تغییر Favicon استفاده کنید. توجه داشته باشید وقتی لوگو را بارگذاری می ‌کنید بهینه‌ سازی تصویر را فراموش نکنید. Favicon سنگین باعث می ‌شود به شدت سرعت لود سایت شما کاهش یابد.

فاو آیکون در وردپرس

بیشتر بخوانید : اینفوگرافیک چیست؟

نحوه ایجاد یک فاو آیکون

برای ایجاد یک فاو آیکون برای خودتان احتمالاً باید از یک طراح حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. خودتان با استفاده از برنامه طراحی مورد علاقه تان یا ابزار های آنلاین زیادی که در دسترس هستند میتوانید یک Favicon تهیه کنید. با جستجوی عبارت Online Favicon Maker می توانید سایت ها و ابزار های زیادی را در این زمینه بیابید.

مشخصات و اندازه نوع فایل و شفافیت در ساخت Favicon مؤثر است به گونه ‌ای که اندازه نهایی باید ۱۶ * ۱۶ پیکسل باشد. زیرا عموما در این اندازه نمایش داده می شود اما گاهی می توانید در ابعاد ابعاد بزرگتری مثل ۳۲ *۳۲ پیکسل نیز به نمایش بگذارید.

فرمت فایل ترجیحی برای Favicon فرمت JPG یا PNG است.

در رابطه با شفافیت اگر طراحی شما دارای یک پس زمینه شفاف باشد حتما طرح خود را به صورت فرمت ذخیره کنید و تنظیمات آن را نیز روشن نماید .

از دیگر مشخصه هایی که باید در ساخت فاوآیکون به آن توجه کنید برند تجاری و هماهنگی رنگ ها می باشد. به گونه ‌ای که Favicon ارتباط بصری بین برند تجاری شما و کاربر می باشد. بنابراین باید اولین نگاه کاربران ، نام تجاری شما را در ذهن خود بسپارند. معمولاً می‌تواند نسخه کوچک شده لوگوی برند شما باشد اما باید حتماً خوانایی مناسبی داشته باشد.

علاوه بر این یافتن تصویری که هم کوچک باشد و هم از خوانایی خوبی برخوردار باشد شاید ساده به نظر نرسد. راه ساده تر می‌تواند استفاده از مخفف نام برند به عنوان فاوآیکون باشد ؛ برای نمونه فاوآیکون وب سایت برتر.

انتخاب رنگ مناسب و هماهنگی آن در سایت ، در ساخت Favicon از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به اندازه کوچک آیکون استفاده از رنگ ها می تواند به تشخیص بهتر آن کمک کند.