مطمئناً امروزه بیشتر افراد در رابطه با برند سازی اطلاعات کاملی دارند. با توجه به این که تنوع محصولات در تمامی جوامع افزایش یافته است، با استفاده از برند سازی می‌توان محصول خود را متمایز کرد، اما گاهی ممکن است تا برند شما بعد از مدت زمانی در ذهن مخاطبان تأثیر منفی بگذارد و به این ترتیب سود مجموعه شما کاهش یابد. در این مواقع احتیاج است تا با استفاده از ریبرندینگ یا بازسازی برند احساس ایجاد شده در مشتریان و مخاطبانتان را تغییر دهید و دوباره خود را به برندی معتبر تبدیل نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه پیشنهاد می‌کنیم تا ادامه این مطلب را دنبال نمایید.

معرفی کامل ریبرندینگ

شاید برای شما پیش آمده باشد که با کهنه شدن وسیله‌ای به جای دور انداختن آن به تعمیر و تغییر در ظاهر آن بپردازید. برای مثال با رنگ کردن یک میز چوبی می‌توان ظاهر آن را دوباره نو کرد و به جای تهیه میز جدید همان میز قدیمی را در ظاهری جدید به کار برد.

بیشتر بخوانید: طراحی سایت در پاکدشت

حال این تعریف را در برند سازی تصور کنید. ممکن است با گذشت زمان برند شما که برای افزایش شهرت آن تلاش بسیاری کرده‌اید به آن چیزی که فکرش را می‌کردید تبدیل نشود یا بعد از گذشت مدت زمانی از ذهن مخاطبان شما پاک شود. به این ترتیب می‌توان با ریبرندینگ تغییراتی را در ظاهر برند شما ایجاد کرد و به این شیوه تمامی احساسات منفی که نسبت به برندتان ایجاد شده را از بین ببرید.

ریبرندینگ چیست؟ - عکس نوشته - سایت برتر

به این وسیله می‌توان تصویر ذهنی مشتریان را تغییر داد و از رقبای خود پیشی گرفت. در این روش تغییراتی در ظاهر لوگو، نام برند، رنگ لوگو، تگ لاین و حتی رفتار کارکنان با مشتریان ایجاد می‌شود و با استفاده از هدف گذاری، در بازسازی برند تغییرات مناسبی صورت می‌گیرد.

در نظر داشته باشید که در بسیاری از مواقع شما تمامی مراحل برند سازی را به درستی اجرا کرده‌اید اما به علت تغییرات بیرونی در سایر برندها و استفاده از شیوه‌های نوین، برند شما احتیاج به بازسازی پیدا می‌کند. در ادامه عواملی که باعث می‌شود شما به بازسازی برند نیاز پیدا کنید، شرح داده می‌شوند.

چه عواملی باعث می‌شود تا ما به ریبرندینگ احتیاج پیدا کنیم؟

با مطالعه‌ی ادامه این مطلب می‌توانید دریابید که آیا برند شما با توجه به اهدافتان پیش می‌رود و یا احتیاج به ریبرندینگ وجود دارد؟

ماندگاری برند

یکی از مهم‌ترین مسائل در برند سازی ماندگار کردن آن می‌باشد به صورتی که نام برند شما در ناخودآگاه افراد مختلف حک شود. در صورتی که این اتفاق برای برند شما نیفتاده و شناخته شده نیستید احتمالاً احتیاج به بازسازی برند پیدا خواهید کرد. به این ترتیب می‌توانید اهداف جدیدی را در نظر بگیرید و در پیام و تگ لاین شرکت خود تغییراتی را ایجاد کنید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

ارتباط با مشتری

اکثر افراد گاهی مواقع با توجه به نام برند خرید می‌کنند و تحقیقی در رابطه با کیفیت محصول یا کارایی آن انجام نمی‌دهند. این به علت ارتباط احساسی است که با آن مجموعه ایجاد شده است. در صورتی که احساس اعتماد و علاقه را در میان مشتریان و مخاطبان خود ایجاد نکرده‌اید و آنان نمی‌توانند به راحتی به شما اعتماد کنند بهتر است تا با بازسازی برندتان این مسئله را در اولویت قرار دهید.

برند انحصاری

ممکن است محصول تولیدی شما مشابه تولیدات رقیبتان باشد. برای مثال شاید شما مانند رقیب خود به تولید گوشی هوشمند بپردازید. این مسئله قابل درک است اما نباید برند شما نیز پیام رقیبتان را منتقل کند. این مورد بسیار دارای اهمیت است و شما باید مشخصه‌ای داشته باشید که متمایز از رقیبانتان باشد و پیامی را انتقال دهید که رقیبتان قادر به انتقال آن نیست.

ارائه محصولات و خدمات جدید

شاید قصد دارید تا کسب و کار خود را توسعه بخشید و محصولات و خدمات جدیدی را ارائه کنید. به این ترتیب باید با استفاده از بازسازی برند این تغییرات را به مخاطبین خود اطلاع دهید. به این صورت می‌توانید مشتریان جدیدی نیز پیدا کرده و سود خود را افزایش دهید.

مراحل اولیه ریبرندینگ موفق

لزوم استفاده از ریبرندینگ چیست؟

مشخص کردن اهداف

ابتدا اهداف خود را از ریبرندینگ مشخص کنید. شاید شما تنها بخواهید تغییری در لوگوی خود ایجاد کنید که در این مورد بهتر است با تعدادی از مشتریان خود و مشاوران صحبت کنید، اما گاهی ممکن است تا قصد داشته باشید تغییر کاملی در فضای کسب و کار خود به وجود آورید. در این صورت حتماً باید تمامی نکات کلیدی شامل اهداف و پیام‌ها را مشخص کنید و با چند مشاور مشورت نمایید.

بررسی مشکلات برند

ابتدا ببینید برند شما چه مشکلی دارد که باید تغییر کند و سپس تحقیقات میدانی در بازار را آغاز کنید. در این حین تمامی رفتار رقبای موفق خود را آنالیز کنید و ببینید چه چیزی باعث پیشرفت آن ها شده است.

برنامه ریزی

حالا زمان آن است تا مشخص کنید که قصد دارید بازسازی برند را به صورت کلی و یا جزئی انجام دهید؟! در بازسازی جزئی تنها برخی از مشخصه‌ها تغییر می‌کنند اما در بازسازی کلی تمامی اهداف، ارزش‌ها، پیام و … برند شما تحت تأثیر قرار می‌گیرند که مسلماً این نوع بازسازی برند دارای هزینه بالاتری نیز خواهد بود، بنابراین شروع به برنامه ریزی کنید و تمامی تغییراتی که قصد دارید ایجاد کنید را بنویسید و سپس به برآورد هزینه‌ها بپردازید.

مراحل نهایی ریبرندینگ موفق

بازسازی ظاهری

در ریبرندینگ سعی کنید تا نام برند خود را تغییر ندهید، چرا که به این صورت هویت برند شما به طور کامل عوض می‌شود. در صورتی این کار را کنید که باعث برداشت اشتباه مشتریان شده و یا مشکلات بزرگی در استفاده از آن وجود داشته باشد.

سپس تگ لاین یا شعار شرکت خود را بررسی کنید و در صورتی که تگ لاین مناسبی ندارید آن را تغییر دهید. برای مثال اپل از تگ لاین «متفاوت فکر کنید» و همراه اول  از تگ لاین «هیچکس تنها نیست» استفاده می‌کند. بعد از آن بررسی کنید که آیا لوگوی شما همچنان در میان مشتریان محبوب است یا نه؟

اگر جواب نه می‌باشد، بهتر است تا تغییراتی در آن ایجاد کنید. امروزه اکثر برندها از لوگوهای ساده که بیشتر شامل نوشته است استفاده می‌کنند و شما می‌توانید ابتدا لوگوی برندهای معروف را بررسی کرده و سپس به تغییر لوگوی خود بپردازید.

در این مورد توجه داشته باشید که رنگ لوگوی شما بسیار تأثیرگذار خواهد بود و بهتر است در این زمینه از افرادی که با روانشناسی رنگ‌ها آشنایی دارند کمک بگیرید تا رنگی هماهنگ با پیام برند خود را پیدا کنید.

نظرسنجی

بعد از اعمال تغییرات در گروه‌های هدف کوچک نظرسنجی کنید و ببینید که آیا تغییرات ایجاد شده مورد نظر مخاطبین است یا نه و در صورتی که این طور بود از برند جدید خود رونمایی کنید.

رونمایی برند

در این راه باید تبلیغات گسترده‌ ای انجام دهید و تمامی مشتریان خود را از بازسازی برندتان آگاه کنید. در نهایت منتظر انتقاد سیل عظیمی از افراد باشید، چرا که در این مواقع بسیاری از مخاطبان یا رقبا شروع به انتقاد می کنند و بهتر است که به این انتقاد ها توجه نکنید و با قدرت پیش روید.

سخن آخر

در انتها به شما پیشنهاد می دهیم تا برای کسب مشاوره رایگان در رابطه با طراحی سایت و ارائه استراتژی های فروش آنلاین وارد صفحه ی تماس با ما شوید و با کارشناسان ما به گفتگو بپردازید. از همراهی شما سپاس گزاریم و برای شما عزیزان آرزوی سلامتی و ثروت فراوان داریم