یک نرم افزار یا همان برنامه کامپیوتری چیست؟ این سؤال باتوجه به اینکه راجب کدام برنامه در حال صحبت هستیم می تواند جواب های مختلفی داشته باشد، اما موضوعی که واضح است این می باشد که هر برنامه یا نرم افزاری که ساخته می شود نیاز به یک پایگاه اطلاعاتی دارد تا بتواند داده های برنامه را سازماندهی کرده و مرتب سازی کند. در واقع پایگاه های داده وظیفه نگهداری منظم و یکپارچه اطلاعات نرم افزار ها را بر عهده دارند و باید مراقب این باشند که این اطلاعات در دسترس افراد دیگر قرار نگیرد. باید توجه داشته باشید که یک سایت اینترنتی نیز جزء نرم افزار هایی است که همین روند را در پیش دارد با این تفاوت که بسیار مهم تر و حساس تر از دیگر نرم افزار ها است. MySQL نوعی پایگاه داده است که در این مقاله از سایت برتر به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

تعریف MySQL

قبل از اینکه پاسخ این سوال را بدهیم بهتر است کمی راجع به پایگاه داده یا همان دیتابیس (Data base) صحبت کنیم و ببینیم چرا به این نوع پایگاه داده نیاز داریم.

روند کاری هر برنامه کامپیوتری، یعنی چه برنامه های قدیمی که با روش هایی مانند سی دی بر روی سیستم خانگی شما نصب میشدند و چه برنامه های جدید و پیشرفته امروزی مانند اپلیکیشن ها و سایت های آنلاین، به این صورت می باشد که دارای یک بخش به نام دیتابیس یا همان پایگاه داده می باشند که مسئول نگهداری و ذخیره سازی داده های و ارائه این داده ها به کدهای برنامه می باشد.

در هر برنامه کامپیوتری کد های آن وظیفه اجرای دستورات از پیش تعیین شده را دارند، اما وقتی موضوع اطلاعات و داده های مورد نیاز هر برنامه وسط می آید، دیتابیس است که این کار را بر عهده خواهد گرفت و باید به نحوی درست این داده ها و اطلاعات را مدیریت کند. روش های مختلفی یک پایگاه داده برای مدیریت داده ها استفاده می کند. بیشتر دیتابیس ها از زبانی به اسم پرس و جوی رابطه ای پشتیبانی می کنند.

به زبان علمی، دیتابیس ها مجموعه سازمان یافته ای از اطلاعات های ساختار یافته می باشند که اکثرا به صورت الکترونیکی در سیستم های رایانه ای ذخیره می شوند. دیتابیس ها توسط DBMS یا همان مدیریت پایگاه داده کنترل خواهد شد.

دلایل محبوبیت MySQL

MySQL محبوب ترین سیستم مدیریت دیتابیس SQL می باشد که به صورت متن باز یا همان open source توسط شرکت Oracle توسعه و توزیع شده و پشتیبانی می شود. SQL مخفف عبارت “Structured Query Language” می باشد. SQL پر استفاده ترین و متداول ترین زبان برای دسترسی به دیتابیس ها می باشد. می توانید بر اساس محیط برنامه نویسی خود می توانید SQL را به صورت مستقیم وارد کنید، عبارت های SQL را در کد های زبان دیگری که نوشته اید جا سازی کرده یا از یک API مخصوص زبان استفاده کنید تا به نحوی SQL را پنهان کنید.

باید توجه داشته باشید که SQL به زبان های C و ++C نوشته شده است که تقریبا می توانید در تمام سیستم عامل ها مانند ویندوز، لینوکس و یونیکس اجرا کنید. اگر چه از SQL میتوانید در طیف گسترده ای از برنامه ها استفاده کرد اما پایگاه داده SQL بیشتر با انتشار آنلاین و برنامه های وب مرتبط است.

پایگاه داده SQL یکی از بخش های مهم پشته سازمانی متن باز به نام LAMP می باشد. LAMP در واقع یک پلتفرم توسعه وب است که از لینوکس به عنوان سیستم عامل، از پایگاه دادهSQL به عنوان سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای، از Apache به عنوان سرور وب و از زبان PHP به عنوان زبان برنامه نویسی شی گرا استفاده می کند.

استفاده از پایگاه داده SQL بسیار آسان می باشد و شما می توانید فقط با داشتن دانش اولیه ای از SQL و فقط با استفاده از چند عبارت ساده در SQL، پایگاه داده SQL را بسازید و با آن ارتباط برقرار کنید.

مقاله پیشنهادی : دیتابیس چیست؟

دلایل محبوبیت MySQL

باید توجه داشته باشید که MySQL تنها BDMS موجود در اینترنت نمی باشد اما می توان با قاطعیت گفت که این نرم افزار مدیریتی یکی از پر استفاده ترین و محبوب ترین برنامه های مدیریت داده می باشد. یکی از دلایلی که باعث محبوبیت پایگاه داده SQL شده است استفاده شرکت های بزرگ و غول های اصلی فناوری می باشد. این امر باعث شده تا این نوع دیتابیس در موقعیت بسیار شایسته ای قرار بگیرد. در ادامه به نکته های دیگر محبوبیت این نوع دیتابیس اشاره خواهیم کرد.

1_ استفاده آسان و قابل انعطاف : شما می توانید بر اساس نیاز های خود به راحتی کد منبع آن را تغییر داده و از پرداخت هزینه های اضافه جهت استفاده از این آزادی عمل جلوگیری می شود. همچنین شما می توانید به راحتی و در کمترین زمان آن را نصب کنید، نصب این دیتابیس بیشتر از 30 دقیقه طول نخواهد کشید.

2_ عملکرد بالا : طیف وسیعی از سرور های کلاستر از پایگاه داده SQL پشتیبانی می کنند. فرقی ندارد که کاربر قصد ذخیره سازی انبوهی از اطلاعات تجارت الکترونیکی را دارد و یا می خواد فعالیت های سنگین هوش مصنوعی را انجام دهد، در هر صورت می تواند به سادگی از پایگاه داده SQL استفاده کرده و این پایگاه داده هم می تواند با سرعت بهینه در این زمینه به کاربر کمک کند.

3_ یک استاندار صنعتی : صنعت های بسیاری در دنیا وجود دارند که از پایگاه داده SQL استفاده می کنند، این موضوع نشان دهنده اعتبار بالای این نوع دیتابیس نزد صنایع مختلف است.

4_ امنیت بسیار بالا : یکی از دغدغه های اصلی افراد در هنگام یافتن نرم افزار مناسب در RDBMS، امنیت داده ها و اطلاعات مهم خواهد بود. پایگاه داده SQL دارای سیستم دسترسی و مدیریت حساب کاربری می باشد و می تواند تا حد بسیاری امنیت اطلاعات شما را ضمانت کند.

نتیجه گیری

ما در این مقاله از سایت برتر به بررسی تخصصی MySQL پرداخت و شما را با این نوع از دیتابیس آشنا کردیم البته باید توجه داشته باشید که SQL و این دیتابیس دو موضوع متفاوت هستند و هر کدام از آنها معنی و مفهوم خاص خودشان را دارند. به صورت خلاصه این نوع، یک پایگاه ذخیره سازی اطلاعات می باشد، کار با آن همیشه آسان بوده و یکی از دلایل محبوبیت این نوع دیتابیس نیز همین می باشد. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه سایت برتر بودید، امیدواریم توانسته باشیم پاسخ خوبی به سوالات شما عزیزان در رابطه با پایگاه داده SQL داده باشیم.