توکن های غیر قابل معاوضه یا همان NFT ها این روز ها سر و صدای زیادی به پا کرده اند و یکی از محبوب ترین موضوعات سال 2021 محسوب می شوند. یکی از نکاتی که در این مورد، ذهن هنرمندان دیجیتال را درگیر کرده است، نحوه ساخت و فروش NFT ها است. اما NFT چیست و چرا این قدر محبوب شده است؟ NFT ها توکن های غیر قابل معاوضه هستند که به عنوان یک گواهی مالکیت دیجیتالی غیر تکراری مناسب برای هر گونه دارایی دیجیتالی صادر می شوند. در واقع این توکن ها یک قرار داد هوشمند هستند که با استفاده از پلتفرم های متن باز، تنظیم شده و برای ایمن سازی آن، در قالب های دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید پس از نوشتن آن را ذخیره کرده و یا به طور دائمی در قالب یک رمز در یک شبکه بلاک چین مانند اتریوم منتشر کنید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

هدف از ساخت و فروش NFT

NFT مخفف عبارت “Non-Fungible Token” است و به معنای غیر قابل تعویض می باشد. NFT یک برنامه است که با استفاده از سیستم های شبیه به ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین ساخته شده است. تفاوت اساسی که این توکن با ارزهای دیجیتالی دارد این است که در رمز ارزهای قابل تعویض، می توان با توجه به ارزش مبلغ آن ها،  توکن ها را  با هم مبادله کرد. برای مثال یک بیت کوین را می توان با یک بیت کوین دیگر مبادله کرد چرا که ارزش آن ها دقیقا یکسان است.

اما در مورد NFT ها این گونه نیست و ارزش هر NFT با دیگری متفاوت می باشد. به همین دلیل ساخت و فروش NFT ها می تواند خریدار های زیادی داشته باشد.

اکثر انسان ها تمایل به داشتن اشیاء و وسایل کمیاب دارند، در این راستا NFT ها می توانند مانند یک شیء کمیاب و لوکس عمل کنند زیرا NFT ها از اشیاء دیجیتالی ساخته شده اند که نا مشهود هستند.

GIF ها، آثار هنری، کلکسیون ها، فیلم ها و موارد مهم ورزشی، کاورهای بازی ویدیویی، موسیقی و … می توانند اجزاء تشکیل دهنده یک NFT باشند. NFT یک توکن قانونی بوده و دارای امضای دیجیتالی از طرف سازنده آن است که به کمک رمز، در هر سرور، مرورگر یا سیستم عاملی اهراز هویت را انجام داده و آن را به روشی غیر متمرکز تایید می کند.

به این ترتیب هیچ سازمانی در این فضا، مسئول میزبانی NFT نیست. ارزش و قیمت NFT به سبب کمیاب بودن آن ها است. به همین دلیل توسعه دهندگان NFT ها هر اندازه که مایل باشند، می توانند از این توکن های غیر قابل معاوضه ایجاد کنند. اما اگر تعداد ساخت آن ها را محدود کنند، همچنان از ارزش بالایی برخوردار هستند.

مقاله پیشنهادی : اسکریپت نویسی چیست؟

ابزار ساخت و فروش NFT

برای ساخت NFT در این مطلب با ابزار هایی مانند کیف پول دیجیتال”والت ارز دیجیتال” و مقداری رمز ارز شبکه ی اتریوم به شما آموزش می دهیم. ابتدا باید یک کیف پول دیجیتال برای خود تهیه کنید تا بتوانید ارز های دیجیتال را درون آن ذخیره کرده و با خیال راحت خرید و فروش آن را انجام دهید.

برای کیف پول، پلتفرم های مختلفی وجود دارد که به صورت مجانی این کار را انجام می دهند. سپس برای تبدیل محتوای خود به NFT باید به هر فروشگاهی که آن را نگهداری می کند، مقداری به عنوان کارمزد پرداخت نمایید. در این مرحله باید مقداری اتر(ETH) را خریداری کنید و آن را به کیف پول خود انتقال دهید تا بتوانید هزینه ساخت NFT را بپردازید.

سپس باید فروشگاهی را که می خواهید در آن NFT بسازید را انتخاب کنید. پیشنهاد ما برای افراد مبتدی پلتفرم Rarible است زیرا محیط کار آسانی دارد. برای اتصال والت به ریبل باید به وبسایت زیر رفته و روی گزینه Connect کلیک کنید.

در صفحه بعد گزینه WalletConnect را انتخاب کرده و سپس گزینه WalletLink را بزنید.

پس از انتخاب گزینه اتصال، یک کد QR نمایش داده می شود که باید با استفاده از برنامه والت خود این کد را اسکن کنید و در نهایت اتصال والت به ریبل را تایید کنید. در این مرحله از ساخت و فروش NFT باید NFT مورد نظر را بسازید. توجه داشته باشید که برای ساخت این قطعه ی هنری، نیاز به تکنیک خاصی نیست و هر تصویر و فایلی را با فرمت های TXT ،JPG ،PNG ، MP3و GIF را می توان روی ریبل به NFT تبدیل کرد. NFT می تواند دستور پخت یک غذای خوشمزه، یک تصویر یا … باشد.

راهنمای ساخت و فروش NFT

برای انجام این امر با یک نمونه ادامه می دهیم. یک نویسنده سعی کرده است تا اثر هنری کاتلان را به صورت دیجیتال بازسازی کند. ابتدا در ادیتور Kapwing یک صفحه ایجاد کرده و ایموجی موزی را در مرکز آن قرار داده است، سپس فایل png یک نوار چسب را روی آن قرار داده است. از این تصویر خرجی گرفته و برای گرفتن NFT آن اقدام کرده است.

پس از آماده کردن تصویر برای فروش، تصویر آماده شده در کاپوینگ را درون ریبل اضافه کرده و برای ضرب NFT بسیار راحت می باشد. برای این کار کافی است ابتدا در وب سایت ریبل، روی گزینه Create که در گوشه ی بالا سمت راست قرار دارد کلیک کنید. در این مرحله پلتفرم از شما در مورد تکی یا مجموعه بودن اثر سوال می کند.

پس از انتخاب تصویر و تعیین قیمت آن، باید قیمت ساخت و فروش NFT را بپردازید. سپس اثر شما پس از چند ثانیه روی فروشگاه قرار می گیرد. پس از این که اثر مورد نظر شما در فهرست مزایده قرار گرفت، هر کسی می تواند آن را ببیند. امکان پیدا شدن اثر در فروشگاه های اصلی با هم متفاوت است و شاید لازم باشد برای فروش NFT خود تبلیغ کنید. بیشتر فروشگاه های NFT از جمله ریبل، Zora و Superrare ، حساب Discord مرتبطی برای کاربران دارند و به فروش NFT ها کمک می کنند.