همان طور که مطلعید دامنه همان آدرس سایت شما است که افراد مختلف می توانند با وارد کردن آن در مرورگر وارد سایت تان شوند. دامنه دارای شناسه ای است که با استفاده از آن می‌توان آدرس سایت را کامل نمود، به همین علت در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع شناسه های دامین آشنا کنیم. در ابتدای این مقاله سعی داریم تا توضیحاتی را در رابطه با پسوند های معروف و متداول ارائه کنیم که به این ترتیب شما می توانید با وجود این شناسه ها دامنه را کامل کرده و سپس سایت تان را ایجاد کنید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی مهم ترین شناسه های دامین

هر شناسه‌ دامین برای هدف معینی به کار می رود و با توجه به نوع سایت باید شناسه را انتخاب کرد اما در این میان چند شناسه به عنوان مهم ‌ترین شناسه های دامین شناخته می شوند. از متداول ترین آن ها می توان به .com, .net , .ir, .org  و .biz اشاره کرد. در ادامه قصد معرفی این شناسه ها را داریم:

شناسه .Com : یکی از  مهم ترین  شناسه هایی  که در دامنه  به کار می رود دات کام می باشد که مخفف کلمه commercial به معنای تجاری است. این پسوند بسیار رایج است و سایت های تجاری از آن استفاده می کنند. البته برخی از سایت هایی که دارای رویکرد تجاری نیستند نیز این شناسه را به کار می ‌برند که استفاده از آن نادرست است و بهتر است تا تنها سایت هایی که به صورت فروشگاهی و خدماتی هستند از این پسوند استفاده کنند.

شناسه .Org : این پسوند به معنای سازمان است و مخفف کلمه Organization می باشد. از این شناسه برای سایت هایی که فعالیتی غیرتجاری دارند استفاده می شود. برای مثال سایت ویکی پدیا که فعالیتی غیر تجاری دارد از این پسوند استفاده می کند.

شناسه  net. :  این شناسه از کلمه network گرفته شده است و برای سایت هایی که خدمات مربوط به اینترنت را انجام می دهند مناسب است. در واقع شرکت هایی که خدمات مربوط به طراحی سایت و یا اجاره هاست را انجام می‌دهند می ‌توانند از این پسوند استفاده کنند.

شناسه biz. : پسوند biz. از کلمه business گرفته شده است و مخفف آن می ‌باشد. این کلمه به معنای تجارت است، با این وجود سایت های تجاری می‌ توانند از این دامنه استفاده کرده و سایت خود را راه اندازی کنند.

شناسه های دامین - برتر رایانه

 

سایر شناسه های دامین کاربردی

شناسه int. : در میان شناسه های دامین شناسه .int دارای اهمیت زیادی است. این شناسه برای سازمان‌ های بین ‌المللی در نظر گرفته شده است و مخفف کلمه international می باشد. این کلمه به معنای بین ‌المللی است و تمامی سازمان های بین المللی می توانند از این پسوند برای دامنه خود استفاده کنند.

شناسه info. : این پسوند مخفف کلمه Information و به معنای اطلاعات می باشد. با این وجود سایت هایی که مختص به اطلاع رسانی در زمینه های مختلف هستند می‌توانند این شناسه را به کار ببرند.

شناسه name : پسوند name برای اشخاص حقیقی که وب سایت شخصی راه اندازی می کنند به کار می رود و برای آنان مناسب می باشد.

شناسه edu. : سایت های آموزشی که صرفاً به این دلیل ایجاد می ‌شوند و تمامی محتوای سایت شان آموزش است می‌ توانند از پسوند edu. که مخفف کلمه education به معنای به دست آوردن دانش می باشد استفاده کنند.

شناسه Travel. : شرکت‌هایی که در زمینه خدمات مسافرتی فعالیت دارند و سایت های مربوط به گردشگری می ‌توانند شناسه Travel. به معنای سفر را به کار ببرند و به این طریق سایت مرتبط با اهداف تجاری شان را راه اندازی نمایند.

شناسه های دو حرفی:

به طور معمول این شناسه های دو حرفی برای کشورهای مختلف به کار می روند برای مثال: ir برای ایران، jp برای ژاپن، uk برای انگلیس و de برای آلمان استفاده می شوند. به این ترتیب در صورتی که با چنین شناسه‌ هایی رو به‌ رو شدید می ‌توانید متوجه شوید که سایت مورد نظر مربوط به چه کشوری می باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا توضیحات کامل تری در رابطه با شناسه ir که برای کشور عزیزمان ایران می باشد توضیحات کامل تری را ارائه نماییم.

بیشتر بخوانید: سرچ کنسول گوگل چیست؟

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

شناسه های دامین مربوط به ir

همان طور که گفته شد شناسه ir متعلق به دامین هایی است که در ایران ثبت می ‌شوند و تنها افراد مقیم ایران می توانند از این شناسه های دامین استفاده کنند. این پسوند خود شامل انواع مختلف می باشد که قصد داریم در ادامه این مطلب به توضیح آن ها بپردازیم:

شناسه org.ir. : با توجه به این که این شناسه مخفف کلمه ی organization می باشد، از آن برای موسسات آموزشی و علمی که در ایران مشغول به فعالیت هستند، استفاده می شود.

شناسه net.ir. : تمامی شرکت هایی که خدمات شبکه را ارائه می دهند، می ‌توانند از پسوند net.ir. استفاده کنند، البته برای این کار تهیه مجوز ضروری است.

شناسه sch.ir. : این پسوند برای موسسات آموزشی به کار می رود که از وزارت آموزش و پرورش مجوزهای لازم را دریافت کرده باشند.

شناسه gov.ir. : برای مراکز دولتی مثل وزارت خانه ها، قوه قضاییه و … به کار می رود و به طور معمول این نوع مراکز می‌ توانند از این پسوند استفاده کنند.

همان طور که مشاهده کردید شناسه ی دامنه با توجه به کاربری سایت انتخاب می شود و در هنگام خرید دامنه باید به آن توجه نمایید. با توجه به این که اولین چیزی که کاربران با آن رو به رو می شوند دامنه ی سایت شما است بهتر است در انتخاب آن حداکثر وسواس و دقت را به کار ببرید. شما می توانید برای کسب مشاوره رایگان در رابطه با این مورد و طراحی سایت شخصی و خدماتی وارد صفحه تماس با ما شوید و در این رابطه با متخصصین ما به گفت و گو بپردازید. سپاس گزاریم که تا انتهای این مطلب ما را همراهی نمودید.