بهینه سازی سایت یا همان سئو روشی قدرتمند از بازاریابی اینترنتی برای موتور های جستجو می باشد، که سئو کاران همواره در تلاش اند تا محتوای سایت ها بیشتر در گوگل دیده شوند و رتبه بهتری بگیرند. روش های مختلفی برای بهبود سئو وجود دارد و همینطور فاکتور های مهمی نیز برای رتبه دادن به یک صفحه وجود دارد. در این بین یک تصور عمومی وجود دارد که آن هم این است که آیا عمر دامنه بر روی سئو سایت تاثیر می گذارد یا خیر.این موضوع به این سادگی ها هم نیست و بحث های زیادی در رابطه با اهمیت عمر دامنه، سن محتوا، قیمت دامنه و… وجود دارد. به همین دلیل امروز در این مقاله از سایت برتر قرار است به تأثیر سن دامنه بر سئو سایت بپردازیم و شما را با این فاکتور گوگل آشنا کنیم.

مقاله پیشنهادی : دامنه چیست ؟

منظور از سن دامنه چیست؟

شما همواره باید این نکته را در نظر داشته باشید که سایت های قدیمی همیشه از رتبه های بهتری برخوردار خواهند بود همچنین و محتواهایی که بر روی این سایت ها قرار می گیرد از ایندکس بهتری نسبت به سایت های قدیمی برخوردار هستند. به همین دلیل سن دامنه تاثیر بسیاری بر روی سئو سایت شما دارد.

به طور معمول در سایت های جدید تر حدود یکسال زمان میبرد تا صفحه در لیست نتایج گوگل رتبه خوبی را به خود بگیرد اما این مسئله فقط به دلیل این است که گوگل از سایتهای تبلیغاتی و اسپم جلوگیری کند و بعد باید مدتی از آن بگذرد تا گوگل مطمئن شود که سایت تازه تاسیس شما از کیفیت و محتوای مناسب و خوبی برخوردار است یا خیر.

به همین دلیل است که رتبه سایت شما در سال اول در لیست نتایج جابجا می شود و ممکن است متغییر باشد که این هم باز ممکن است طول بکشد زیرا بستگی به کلمات کلیدی که برای سئو سایت خود انتخاب کردید دارد. این مدت بین 1 تا 6 سال زمان بر می باشد که بهتر است یک وب مستر حرفه ای بر روی محتوای شما سایت شما و همینطور بک لینک های گرفته شده کار کند و محتوای شما را هر روزه آپدیت کند تا شما از رتبه خوبی برخوردار شوید.

به دلیل تاثیراتی که عمر و سابقه دامنه بر روی سئو سایت شما دارد برخی از وب مستر ها بیشتر تمایل به خریداری دامنه هایی دارند که مرتبط با موضوع فعالیت شما باشد و قبلا هم این دامنه ثبت شده باشد و دارای سابقه خوبی نیز نزد گوگل داشته باشد. هر اندازه که این دامنه دارای سابقه بهتر و همینطور بک لینک ها زیاد باشد مفیدتر می باشد و یا به دنبال دامنه هایی هستند که قبلا از رنک خوبی برخوردار بوده باشند.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

ارتباط سن دامنه با سئو

در قسمت قبل از اهمیت سن دامنه به شما توضیحاتی دادیم و گفتیم که عمر دامنه شما اگر بالا باشد، وب سایت شما جزء دسته سایت هایی است که نزد گوگل شناخته شده هستند و بدون شک این قدمت دامنه را برای رتبه دادن و قرار گرفتن سایت شما در جایگاهی مناسب در اولویت قرار خواهد داد.

در اصل باید بگوییم که گوگل با اهمیت دادن به عمر دامنه می خواهد این را اثبات کند که وب سایت شما دارای اعتبار و اصل پایداری است یا خیر. قدرت دامنه یکی از بحث های مرتبط با عمر دامنه می باشد اما بیشتر از آن اعتبار سایت است که اهمیت دارد. یعنی ممکن است که اعتبار یک دامنه 1 ساله از یک دامنه 4 ساله بیشتر باشد. بهتر است این موضوع را با یک مثال شفاف تر کنیم:

فرض کنید که شما مدیر و صاحب یک فروشگاه آنلاین هستید و نزدیک به 5 سال است که توانستید در کسب و کار خود اعتباری کسب کنید و مشتریان خود را نیز دارید. از طرفی یک فروشگاه آنلاین دیگر هم در زمینه شغلی شما به تازگی وارد شده و فعالیت خود را آغاز کرده است ولی نسبت به شما فروش و مشتری بیشتری دارد. شاید برای شما هم سوال باشد که رقیب شما چطور توانسته این کار را انجام دهد؟ باید بگوییم موارد مختلفی می تواند به رشد و موفقیت رقیب شما کمک کند، مواردی همچون قیمت کمتر، تبلیغات حرفه ای، نحوه برخورد و… . در نتیجه می توان به این مسئله اشاره کرد که تاثیر عمر دامنه بر روی سایت به اندازه ای نیست که مانعی برای توسعه کسب و کار شما باشد.

مقاله پیشنهادی : روش ثبت دامنه در ایرنیک

نظر گوگل در رابطه با سن دامنه

منظور از سن دامنه چیست؟

شاید شما هم صحبت های مت کاتز را درباره ی سن دامنه و رتبه دهی را شنیده باشید. این که عمر دامنه تا چه حد می تواند بر روی کارکرد خزنده های وب، رتبه بندی و Domain Authority تاثیر بگذارد.

موضوع اول این است که آیا موتور گوگل می تواند بر اساس اطلاعات Whois عمر دامنه را مشخص نماید؟ اطلاعات Whois برای تشخیص عمر دامنه بخصوص وقتی که با دامنه هایی به غیر از .com مواجه هستیم، زیاد قابل استناد نخواهد بود. این دامنه ها در اصل دامنه هایی هستند که برای یک موقعیت جغرافیایی خاص ثبت شدند پس گوگل باید از راه های دیگری به این موضوع پی ببرد. یکی از این راه ها این است که ببیند که لینکی از یک وب سایت درست در چه زمانی در لیست نتایج مشاهده شده است و دیگری این است که تاریخ اولین crawl یک وبسایت را بداند.

اما موضوع مقاله ما اهمیت عمر دامنه می باشد. مت کاتز در این باره می گوید که نیازی نیست ما نگران سن دامین وب سایت خود باشیم مثلا در دامنه هایی با سن 6 ماه یا 1 سال تفاوت خاصی دیده نمی شود. ایشان معتقد است که حتی ممکن است سایتی که دو ماه از سن آن میگذرد نیز شانس حضور در نتایج گوگل را دارد و پیشنهاد می کند که اگر قصد راه اندازی وب سایتی را برای کسب و کار خود دارید، بهتر است اول یک دامنه خریداری کرده و در رابطه با موضوعی که در آینده قرار است درون آن بگذارید بنویسید و بعد به سراغ ساخت سایت بروید زیرا این مرحله ممکن است حداقل یک یا چندین ماه طول بکشد.

چیزی که بیشتر برای گوگل اهمیت دارد این است که کیفیت محتوای سایت و همینطور بک لینک های دریافتی یک وبسایت می باشد که باعث بهتر شدن رتبه آن می شود. شاید شنیده باشید که برخی از فروشندگان دامنه ادعا می کنند که اگر دامنه را برای بیشتر از 3 سال تمدید کنید برای رتبه گرفتن مفید است. البته آقای مت کاتز این ادعا را نیز رد کرده است و می گوید که گوگل اطلاعات متنوعی از هر سایت را دارد و فقط نام و عمر دامنه برای رتبه بندی مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه این موضوع در کنار مواردی دیگر باعث بهتر شدن رتبه سایت ها در لیست نتایج می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله ما درباره ی تأثیر سن دامنه بر سئو سایت صحبت کردیم. همانطور که احتمالا متوجه آن شدید، عمر دامنه آنچنان تاثیری بر روی سئو ندارد اما همچنان بی تاثیر نیز نمی باشد بنابراین پیشنهاد می کنیم که برای رتبه گرفتن و بهتر شدن سئو سایت خود بهتر است انرژی و زمان خود را صرف ساخت محتوای با کیفیت کنید زیرا می توانید نتایج بهتری از آن بگیرید. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه سایت برتر بودید، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.