طراحان وب سایت و کارفرماها همواره به دنبال ارتقاء رتبه بندی سایت توسط سئو می باشند، اما طبیعی است که رقبای آنها نیز در این کار اخلال ایجاد کنند. شما در هر زمینه ای که باشید رقبای شما سعی دارند تا با استفاده از سئو منفی سایت شما را پایین بکشند. با اینکه سئو منفی مانند گذشته آنقدر ها هم برای سایت شما خطرناک نمی باشد اما هنوز هم اصولی و درست انجام نمی شود و می تواند عواقب بدی را برای سایت شما به همراه داشته باشد. یکی از روش هایی که باعث سئو منفی می شود استفاده از لینک اسپم برای سایت رقیب می باشد. ما در این مقاله از سایت برتر به طور کلی این لینک ها را بررسی کرده و به شما آموزش می دهیم تا بتوانید آن را حذف کنید تا سایت شما رتبه خود را حفظ کند. در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : بک لینک چیست؟

بک لینک اسپم چیست؟

بک لینک ها همیشه هم باعث ارتقاء سایت و بهبود سئو نمی شوند ، در برخی موارد بک لینک ها میتوانند باعث پایین آمدن رتبه و از بین رفتن ارزش سایت و دامین آتوریتی می شوند. این بک لینک ها را با نام اسپم میشناسند که ما در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

قدمت بک لینک اسپم به اندازه کل اینترنت می باشد ، اگر بخواهیم به زبان ساده آن را برایتان شرح دهیم باید بگوییم که این لینک ها از دسته لینک های بی کیفیتی هستند که فقط به منظور رتبه گرفتن در سایت های دیگر گذاشته می شود. ایجاد بک لینک های اسپم برای سئو بسیار مخرب است. این لینک های بی کیفیت شامل پست های وبلاگ، خرید بک لینک، محتواهای ضعیف، کامنت های وبلاگ، بوکمارک ها، فروم های شبکه های اجتماعی، محتوای پست مهمان ضعیف، وبلاگ های تک پستی و… می باشند.

بک لینک اسپم چیست؟

با پیشرفته تر شدن و هوشمند تر شدن گوگل، اکنون بسیاری از این نوع بک لینک های غیر ارادی را نادیده می گیرد. به همین دلیل است که استفاده از بک لینک های اسپمی که در بالا اشاره کردیم تقریباً هیچ ارزش و اعتباری نزد گوگل ندارند.

یکی از تفاوت های مهم و اصلی بین بک لینک های خوب و بد، در رتبه و کیفیت سایتی است که لینک ها در آن قرار داده شده است. در بعضی مواقع می توانید به راحتی بک لینک های مخرب را شناسایی کنید و در برخی موارد باید تمام وبسایت را بررسی کرده تا بتوانید لینک هایی که تأثیر منفی در وبسایت شما را می گذارند را شناسایی کنید. برای از بین بردن لینک های اسپم شما باید در ابتدای کار آن ها را شناسایی کرده و بعد با استفاده از روش هایی که در ادامه معرفی می کنیم، می توانید آن ها را کاملاً پاک کنید.

مقاله پیشنهادی : لینک فالو در طراحی سایت

روش های شناسایی بک لینک اسپم

یکی از راه های شناسایی بک لینک اسپم مشاهده سایت های تازه تأسیسی است که مقاله های زیادی دارند اما فاقد انسجام می باشند. تنها هدف ساخت این نوع وب سایت ها به احتمال بسیار زیاد فقط برای لینک دادن دیگر وبسایت ها می باشد. اگر این سایت با وردپرس ساخته شده باشد معمولاً از تم های آماده ای مانند twentyEleven استفاده می کند. این نوع سایت ها معمولا از سایت های دیگر لینکی ندارند.

روش بعدی کامنت بک لینک می باشد ، اگر شما هم مالک وب سایتی هستید احتمالاً با یک سری از کامنت ها روبرو شده اید درون آنها لینک هایی قرار داده شده که وب سایت هدف هیچ گونه ارتباطی با موضوع شما ندارد. در اصل این کامنت ها توسط ربات هایی می باشند که فرم های نظرات وب سایت ها را پر می کنند و معمولاً با جملات پیش فرضی مانند ” این مقاله عالی بود، امیدوارم بتوانید در زمانی دیگر بیشتر توضیح دهید”  می باشند، که شما نباید به هیچ عنوان فریب آنها را بخورید و باید آنها را حذف کنید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

شما می توانید با استفاده از ابزارهای سئو، مانند SEMRush, moz, ahrefs و… برای شناسایی لینک های مخرب بسیار مفید می باشند، زیرا تمامی لینک هایی که با بررسی آنها سمی هستند را برای شما مشخص می کنند. هرکدام از این ابزارها معیار های شناسایی متفاوتی دارند.

یکی از شیوه های بسیار جا افتاده و رایج در سئو خارجی این است که سایت های زیر مجموعه و یا وبلاگ ها تعداد بسیار زیادی از لینک  ها را با خود کلمه کلیدی به سایت اصلی می دهند. این کار از نظر بسیاری از موتور های جستجوگر مشکوک شناسایی می شود. اگر شما هم از این روش استفاده می کنید بهتر است به جای انکر تکست اصلی، با کلمات کلیدی lsi و لانگ تیل لینک بدهید.

روش های حذف لینک های اسپم

حال که شما بک لینک اسپم را شناسایی کردید، نوبت به حذف آنها می باشد. در اولین اقدام خود در حذف آنها می توانید از مدیر وبسایت بخواهید که لینک ها را حذف کند که خب این کار امری بسیار بعید می باشد و شما باید خودتان این کار را انجام دهید. در این روش شما باید به سراغ ابزار disavow رفته و مراحل را انجام دهید.

در ابتدا شما باید لیستی از دامنه ها و لینک هایی که لازم است disavow کنید را در یک فایل text در گوگل آپلود کنید. باید توجه داشته باشید که در هر خط باید فقط یک url حضور داشته باشد. اگر شما می خواهید یک دامنه را disavow کنید باید از پیشوند domain مانند Domain : example.com استفاده کنید.

فایلی که شما ساختید باید با فرمت تکست با حالت UFT-8 باشد و یا کد اسکی 7 بیتی باشد.

فرمت فایل تکست .txt می باشد.

طول هر url نباید بیشتر از 2048 کاراتر باشد.

حجم فایل شما باید کمتر از 2 مگابایت باشد.

شما می توانید با اضفه کردن # در ابتدای هر خط کامنت گذاری کنید. با استفاده از این علامت در ابتدای خط، گوگل آن خط را نادیده میگیرد.

برای آپلود لیست disavow باید مراحل زیر را انجام دهید:

در ابتدا به سراغ ابزار disavow link بروید.

از لیست property سایت مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. باید توجه داشته باشید که این لیست فقط برای همین property اعمال می شود. اگر شما قبلا این کار را انجام داده باشید در این قسمت خلاصه ای از صفحات و دامنه های حذف شده را می توانید ببینید. همچنین شما می توانید لیست جدید را نیز جایگزین کنید.

بر روی دکمه آپلود کلیک کرده و از کامپیوتر خود فایل disavow که ساختید را انتخاب کرده و آپلود کنید.

نتیجه گیری

به همان مقدار که بک لینک های با کیفیت باعث بهبود سئو سایت شما خواهد شد، بک لینک اسپم نیز می تواند باعث بی ارزش شدن سایت شده و حتی سایت را تا مرز پنالتی شدن پیش ببرد. به همین دلیل است که حذف این بک لینک ها مهم می باشد و باید آن را انجام داد. اگر شما در هنگام آپلود فایل disavow ارور ها را رفع نکنید فایل جدید جایگزین فایل قبلی نخواهد شد. ما در این مقاله از سایت برتر شما را با این لینک های خرب آشنا کرده و راه حل آنها را به شما آموزش دادیم. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.