امروزه با پیشرفت روز افزون علم و فناوری و گسترش راه های ارتباطی بسیاری از امور با سرعت بیشتری انجام می پذیرند و کارهای ما بسیار آسان تر شده است. اولین باری که پای اینترنت به خانه ها باز شد افراد زیادی در سراسر جهان با خرید کارت های اینترنتی به این شبکه محبوب وصل می شدند و از آن بهره می بردند. بعد ها با گسترش هر چه بیشتر ارتباطات راه های اتصال به اینترنت هم پیشرفته تر شد. از اینترنت خط های تلفن همراه بگیر تا اینترنت های خانگی وای فای و حالا که فناوری جدیدی به اسم فیبرنوری آمده و با سرعت بیشتری، این فناوری محبوب را در اختیار کاربرانش می گذارد.

در این مقاله از سایت برتر قصد داریم به چگونگی کارکرد این فیبر ها و مزایای آن بپردازیم پس درادامه با ما همراه باشید تا با چگونگی این فناوری و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

اینترنت فیبرنوری چگونه کار می کند؟

اولین نکته در رابطه با فیبرنوری که توجه افراد را به خود جلب می کند ساختار جالب آن است.

این فیبر ها برعکس سایر اتصالات از جریان نور برای انتقال داده ها استفاده می کنند نه جریان الکتریسیته ، بنابراین می توان گفت که از سرعت بیشتری هم برخوردار هستند و میتوانند خیلی زودتر داده ها در طی مسیر انتقال دهند.

فیبر ها دارای دو لایه شیشه هستند و با استفاده از قانون شکست نور کار میکنند.

اگر بخواهیم به صورت واضح تر چگونگی کارکرد آن را توضیح دهیم می توانیم بگوییم که ضریب شکست های این دولایه درکارکرد فیبر موثر هستند و در واقع نور ارسال شده و با حداکثر انعکاس مسیر راطی می کند تا به مقصد برسد.

تمام این الیاف های شیشه ای هم درون یک کابل محافظ قرار گرفته اند که از نویزها جلوگیری میکنند.

اما این فناوری جایی جذاب می شود که متوجه شویم قرار است به خانه های ما پای بگذارد و با سرعت نور اینترنت را به ما برساند.

اما به چه روش هایی می توانیم این اینترنت را به خانه مان بیاوریم؟

FTTN

دراین روش اینترنت با فیبر تا کابینت های مخابرات در محله شما میرسد و از آنجا به بعد تا منزل شما با سیم مسی راه خود را طی میکند.

البته این نوع انتقال مشکل های خاص خودش را دارد چراکه گاهی اوقات به علت ازدیاد مسافت خانه مشتری تا کابل مسافت بیشتری سیم مسی استفاده می شود و سرعت اینترنت کند می گردد.

FTTC

در این روش تا نزدیک ترین کافو به منزل فرد با فیبر انتقال انجام میشود و از آنجا به بعد با فناوری DNSL .

FTTB

در این روش از مخابرات تا خود منزل فرد از فیبر استفاده میشود و تنها داخل خود ساختمان از سیم مسی استفاده میکنیم.

FTTH

اینترنت تماما از طریق این فیبرها انتقال داده می شود.

مزایای اینترنت فیبرنوری چیست؟

معایب کابل فیبرنوری

همان طور که گفته شد فیبر های نوری از فناوری های جدید و کاربردی هستند که به نسبت سایر فناوری های انتقال داده بسیار موفق تر عمل کرده اند و علت آن ،مزیت هایی است که این فناوری به نسبت فناوری های گذشته دارد در ادامه به چند مورد از این مزایا اشاره خواهیم کرد:

_ یکی از مزایای مهم فیبرنوری این است که اگر شما کیلومترها از این فیبر برای انتقال داده استفاده کنید بازم به نسبت سیم های مسی ارزان تر در می آید.

_ فیبرهای نوری از کابل های مسی بسیار باریک تر هستند.

_ از مزیت های اصلی این فیبر میتوان به ظرفیت بالای آن اشاره کرد این فیبر ها برخلاف فیبر های مسی ظرفیت بالا تری در انتقال داده ها دارند و میتوانند حجم بیشتری از داده را انتقال دهند.

بنابراین میتوانیم حجم بیشتری از اطلاعات را به صورت همزمان از طریق این فیبر ها انتقال دهیم.

_این فیبر ها تداخل سیگنال کمتری دارند یعنی اگر مجموعه از آن ها را در کنار هم قرار دهیم تداخل کمتری به نسبت سیم های مسی مشاهده خواهیم کرد و نویز کمتری هم روی سایر تجهیزات ایجاد خواهد شد.

_ افت سیگنال کمتری در فیبر های نوری به نسبت سیم های مسی وجود دارد و نویز کمتری هم ایجاد میکند.

_ با استفاده از این فیبر ها خیالتان بابت اشتعال و خطر های اینچنینی راحت می شود چرا که اصلا جریان الکتریسیته ای ازآن عبور نمیکند که بخواهد باعث آتش سوزی شود بنابراین احتمال آتش سوزی به زیر صفر می رسد.

_ برای انتقال داده در حالت دیجیتال و رایانه ای هم بسیار کاربردی هستند.

– مزیت اصلی این فناوری، پهنای باند آن و سرعت بالایش در انتقال داده هاست که می تواند داده ها را با سرعت چیزی حدود ۱ گیگابایت در ثانیه انتقال دهد.

_علاوه بر موارد بالا این فیبر ها برخلاف سیم های مسی وزن کمتری دارند و کاربری راحت تری خواهند داشت.

معایب کابل فیبرنوری

-اگر بخواهیم از فیبرنوری در شبکه های کوچک استفاده کنیم مقرون به صرفه نیست و هزینه اضافی متحمل می شویم.

-برای اینکه این فیبر را نصب کنیم حتما به متخصص نیاز داریم در حالی که سیم های مسی را هر کسی میتوانست نصب کند.

-سیم های مسی مقاوم تر هستند در حالی که فیبر ها بسیار نازک و شکننده اند و هنگام نصب آن ها به دقت بسیار زیادی نیاز است چرا که در صورت خم کردن اشتباهی آن و آسیب دیدن روند انتقال دیتا دچار مشکل می شود و با اختلال روبه رو می شویم.

نتیجه

فیبر های نوری از فناوری ها جدید و مفیدی هستند که امروزه در سراسر جهان درحال استفاده هستند در ایران هم ما امکان استفاده از این فناوری را داریم بنابراین پیشنهاد میکنیم اگر به یک شبکه اینترنتی پر سرعت و قدرتمند نیاز دارید حتما از فیبر نوری استفاده کنید تا اینترنتی با سرعت نور داشته باشید.

از اینکه تا اینجای مقاله با سایت برتر همراه بودید از شما متشکریم.

موفق و پیروز باشید.