انکر تکست یا محتوای متنی لنگر به معنی عبارتی است که به صفحه دیگر لینک داده می شود. برای درک بیشتر از این موضوع، ابتدا به این مثال توجه کنید و سپس بقیه مقاله را مطالعه کنید. “وردپرس، بهترین سیستم مدیریت محتوا در دنیا است” همانطور که در محتوای متنی مشاهده می کنید، عبارت وردپرس Anchor Text در نظر گرفته می شود. به این معنا عبارتی است که به صفحه دیگر پیوند داده شده است. معمولاً رنگ عبارت محتوای متنی انکر از رنگ عبارات مختلف بیشتر است تا کاربران و بازدید کنندگان وب‌ سایت بدون مشکل متوجه عبارت با لینک شوند.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

آشنایی جامع با انکر تکست

Anchor Text (متن لنگر) به کاربران و بازدیدکنندگان سایت نشان می دهد که اگر روی عبارت ترجیحی کلیک کنند چه اتفاقی می افتد. در مثال قبل، کاربران بدون مشکل می توانند درک کنند که اگر روی وردپرس کلیک کنند، محتوای مرتبط با سیستم مدیریت محتوای وردپرس به آنها ارائه می شود.

به همین دلیل، باید در لینک دهی عبارات خاص به محتوای مرتبط محتاط باشید. اگر یک عبارت را به یک صفحه نامرتبط لینک دهید، باعث می‌ شود وب‌سایت شما تجربه کاربری (UX) ضعبفی داشته باشید. بنابراین بهتر است در استفاده از Anchor Text بسیار محتاط باشید.

در واقع، محتوای متنی لنگر به کاربران می گوید که صفحه وب لینک شده درباره چیست و چگونه خود را به جای کاربران وب سایت قرار دهید. هرگاه عبارتی مانند «نحوه غیرفعال سازی قالب وردپرس» را مشاهده کردید، فرض می‌ کنید که با کلیک کردن روی آن به یک صفحه وب مرتبط منتقل می‌ شوید. اما متأسفانه، بسیاری از مدیران وب‌ سایت دیگر به این مشکل اهمیت نمی‌ دهند و ممکن است اصطلاحات منحصر به فرد را به صفحات غیرمرتبط لینک دهند.

حتی جالب است بدانید که موتورهای جستجو بدون مشکل می توانند تشخیص دهند که آیا انکر تکست شما به صفحه وب لینک شده مرتبط است یا خیر. در نتیجه، اگر دیگر عبارات منحصر به فرد را به درستی لینک نکنید، موتورهای جستجو که شامل گوگل نیز می شود، امتیاز وحشتناکی را به شما می دهند.

تأثیر انکر تکست بر بهینه سازی سایت

همانطور که گفته شد، موتورهای جستجو می توانند علاوه بر این، به انکر تکست شما نگاه کنند. بنابراین، بسیار ضروری است که عبارات خاص را با احتیاط به صفحات سایت لینک دهید. در واقع، اگر موتورهای جستجو، همراه با گوگل، توجه داشته باشند که شما یک عبارت را به یک صفحه نامرتبط لینک داده‌اید، به یکباره امتیاز وحشتناکی را برای سایت شما در نظر می‌گیرند.

از آنجا که رضایت کاربر برای موتورهای جستجو بسیار ضروری است و اگر آنها متوجه شوند که شما در حال تلاش برای فریب کاربران و بازدید کنندگان هستید، بدون معطلی بهترین کار را برای شما خواهند داشت. بنابراین سعی نکنید عبارات متمایز را به صفحات غیر مرتبط لینک دهید. زیرا انجام این کار تاثیر وحشتناکی بر سئوی سایت شما دارد.

یکی دیگر از مسائل بسیار ضروری این است که اکنون لازم نیست که در زیر هیچ نمونه ای، کلمه کلیدی ضروری مطالب محتوا را به هر صفحه دیگری پیوند دهید. در واقع، با انجام این کار، موتورهای جستجو اکنون متوجه نمی شوند که کدام صفحه دارای ارزش اضافی است.

به همین دلیل، اگر کلمه کلیدی اصلی را لینک کنید و از آن به عنوان انکر تکست استفاده کنید، موتورهای جستجو به همراه گوگل امتیاز ضعیفی را به وب سایت شما خواهند داد.

اگر دوست دارید وب سایت شما سئو مناسبی داشته باشد، این دو مورد را در استفاده از انکر تکست به خوبی رعایت کنید. در واقع، اگر از Anchor Text به درستی استفاده کنید، باعث می شود صفحات مختلف وب سایت شما رتبه خوبی داشته باشند. در نتیجه استفاده درست و اصولی از محتوای انکر تکست جلوه های مناسبی را برای وب سایت شما به ارمغان می آورد و باعث پیشرفت شما می شود.

انواع انکر تکست

انواع مختلفی از محتوای متنی لنگر وجود دارد و هر یک دارای ارزش های مختلفی است. حال در این قسمت قصد داریم شما را با انواع Anchor Text آشنا کنیم. (البته، وب سایت های مختلفی همچنین می توانند محتوای متنی لنگر را بر اساس معیارهای فوق العاده دسته بندی کنند.)

نام تجاری یا پیوندهای تجاری
به لینک های مرتبط با یک شرکت، سازمان یا… گفته می شود. حال برای درک بیشتر این موضوع پیشنهاد می کنیم به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید یک صفحه وب با عنوان نت بازده راه اندازی کرده اید. حال، اگر کلمه نت بازده به صفحه اصلی لینک دهید، محتوای متنی لنگر شما از نوع تجاری یا پیوندهای تجاری است.

بدون عنوان (Naked Link)
محتوای متنی لنگر بدون عنوان به زبان انگلیسی به عنوان Naked Link شناخته می شود. در واقع از آن به عنوان لینک های مستقیم که عنوان خاصی ندارند می گویند یعنی اگر به جای پیوند دادن یک عبارت، بلافاصله URL صفحه وب را لینک دهیم، ما یک متن لنگر بدون عنوان ایجاد کرده ایم.

نام سایت
اگر بدون معطلی آدرس ناحیه وب سایت را بنویسید و آن را پیوند دهید، یک محتوای متنی لنگر از شناسه وب سایت یا نام سایت ایجاد کرده اید. مانند site-bartar.com

عنوان مقاله
اگر دقیقاً عنوان یکی از مقالات سایت خود را لینک دهید، در واقع یک انکرتکست نام مقاله یا Article Title ایجاد کرده اید.

کلمه کلیدی دقیق
محتوای متنی لنگر کلمه کلیدی دقیق در انگلیسی با نام  Exact Keywords و Exact Match شناخته می شود. البته با اسامی منحصر به فرد به زبان فارسی ترجمه شده است. حالا باید بپرسید کلمه کلیدی واقعی چیست؟ هر زمان که یک کلمه کلیدی را به صفحه مربوطه آن پیوند می دهید، در واقع یک انکر تکست از نوع Exact Keywords یا Exact Match را در سایت خود ایجاد کرده اید.

کلمات کلیدی نسبی
اگر کلمه کلیدی صفحه وب مورد علاقه در بخشی از عبارت لینک شده شما باشد. در واقع محتوای متنی لنگر نوعی کلمه کلیدی نسبی است.

کلمات کلیدی مرتبط
اگر عبارت لینک شده با کلمه کلیدی صفحه مرتبط باشد. شما از Related Keywords Anchor Text استفاده کرده اید. برای درک بیشتر از این موضوع، ما از شما می خواهیم که به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید یک صفحه وب دارید که کلمه کلیدی آموزش بک آپ سئو شده است. حال، اگر به جای کلمه کلیدی آموزش بک آپ عنوان جایگزین کلمه کلیدی آموزش پشتیبان گیری را لینک دهید. شما یک محتوای متنی با کلمات کلیدی مرتبط در سایت خود ایجاد کرده اید.

عبارت عمومی
یکی از پرکاربردترین انواع محتوای متنی لنگر در ایران Generic یا عبارت عمومی است. عبارت عمومی مانند اینجا کلیک کنید و… است. در واقع، اکنون چنین عباراتی شوقی در کاربر ایجاد نمی کند و حتی باعث می شود تجربه بدی داشته باشد. به همین دلیل، دیگر استفاده از این نوع محتوای متنی لنگر را به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم.

تصویر
اگر دقت کنید، هر از چند گاهی تصاویر را لینک می دهند. اگر شما همچین کاری انجام دهید، واقعاً یک محتوای متنی لنگر تصویر در سایت خود ایجاد کرده اید.