گوگل به عنوان یکی از محبوب ترین موتور های جستجوگر در میان کاربران اینترنتی به حساب می آید. این کمپانی که توانسته است از طریق خدمات و نرم افزارهایی که ارائه می دهد نیاز کاربران خود را رفع کند ، قابلیتی را برای افراد فراهم آورده تا حین جستجو در آدرس بار گوگل به جای تایپ کلمات مورد نظر برای سرچ از عکس استفاده کنند. از این طریق این امکان برای کاربر فراهم است تا تمامی اطلاعات مربوط به یک عکس را در فضای وب در صفحه نمایش نتایج جستجو مشاهده کند. با جستجوی تصاویر در گوگل به راحتی می توانید به آن چه که مد نظرتان است برسید. در این مقاله از سایت برتر می‌خواهیم به طور جامع از این قابلیت گوگل صحبت نماییم.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

قابلیت ویژه جستجوی تصاویر در گوگل

این قابلیت که از چند سال پیش در موتور جستجوی گوگل فعال شد امکانات چندانی را به کاربر ارائه نمی داد و فقط به نمایش اندازه تصاویر و اطلاعات کوچک دیگر محدود می ‌شد. اما این کمپانی به تازگی اعلام نموده است که قابلیت‌های بیشتری را به بخش جستجوی تصاویر در وب سایت خود اضافه می کند.

در سیستم جدیدی که گوگل ارائه داده است شما می توانید علاوه بر نمایش سایز و نوع تصویر و بر چسب های مرتبط با تصویر نیز نمایش داده شود.

همچنین این امکان برای تان به وجود آمده که نمایش ویدیو مرتبط با تصویر نیز در صورت نیاز کاربر در دسترس قرار گیرد. در واقع این سیستم جدید جهت یافتن توضیحات محصول به صورت ویدیویی در کنار جستجوی تصویری کمک می کند.

برای فهم بهتر مثالی می زنیم ، تصور کنید تصویر یک محصول در حال نمایش است در صورتی که بر روی لینک نمایش ویدیو کلیک کنید در عین حال امکان دیدن توضیحات ویدیویی محصول در یوتیوب نیز برای تان مهیاست و با این روش در زمان جستجو صرفه جویی بیشتری خواهد شد.

علاوه بر این در مقابل تصاویری که در فروشگاه های آنلاین در رابطه با محصول وجود دارد یک لینک با عنوان درج شده است که با کلیک کردن بر روی آن به صفحه فروشنده محصول سوق داده می ‌شوید.

به طور کلی با ارائه قابلیت بالا جستجوی تصاویر در گوگل وارد مرحله جدیدی می شوید و امکان دسترسی به محصولات و همچنین از دیدن ویدیو های مرتبط با محصول به آسانی در یک صفحه جستجو مهیا می گردد.

مقاله پیشنهادی : سرچ کنسول گوگل چیست؟

نحوه جستجوی تصاویر در گوگل با سیستم عامل ویندوز

با وجود امکانات جدید جستجوی تصاویر در گوگل می توانید جستجوی عکس گوگل را با قدرت بیشتری در کامپیوتر تان انجام دهید. در واقع قادر خواهید بود فایلی را از کامپیوتر خود دانلود کنید و تصویری را که در وب پیدا کردید را سرچ نمایید. در واقع شما برای استفاده از این قابلیت هیچگونه محدودیتی ندارید و می توانید در سیستم عامل های مختلف همچون ویندوز بر روی مرورگر های فایرفاکس ، کروم ، سافاری آن را اجرا کنید.

جهت یافتن عکس با قابلیت جدید گوگل در سیستم عامل ویندوز از طریق روش های زیر می توانید اقدام کنید :

در ابتدا آدرس images.google.com را در مرورگر کروم باز کنید.

برای شروع سرچ عکس بر روی نماد دوربین کلیک نمایید.

با انتخاب تب “Upload an image” برای مرور فایل ها  “Choose File” را انتخاب کنید.

در این قسمت تصویر مورد نظرتان را مشخص کنید یا یک فایل تصویری را به داخل پنجره مرورگر درگ یا بکشید.

این عمل بسیار آسان است و چندین عکس مشابه تصویر انتخابی ‌تان خواهید داشت که در عرض چند ثانیه پیدا می شود.

مقاله پیشنهادی : گوگل ایندکس چیست؟

همچنین قادر خواهید بود URL عکس را که به صورت آنلاین پیدا کرده اید کپی و از آن برای جستجو استفاده نمایید.

در این قسمت باید بر روی عکسی که می خواهید جستجو کنید کلیک راست کرده و گزینه ” Copy image address ” را انتخاب نمایید.

آدرس images.google.com باز کنید و برای شروع جستجو عکس بر روی نماد دوربین کلیک نمایید

سپس برگه  “Paste image URL” انتخاب نموده و URL  جایگزین کنید. در نهایت بر روی دکمه کلیک کرده تا عکس مورد نظر برای تان پیدا شود.

البته دو راه دیگری برای جستجو تصویر در گوگل وجود دارد که نسبت به دیگر روش ها آسان تر است :

روش اول کشیدن و رها کردن یک تصویر از یک بخش آزاد در جعبه جستجو از برگه “Upload an image “می باشد.

روش دوم کلیک راست بر روی تصویر و انتخاب “Search Google for image” است که با این کار یک برگه جدید با نتایج جستجو باز خواهد شد.

نصب اپلیکیشن گوگل لنز برای جستجوی تصویر در گوگل

گوگل از قابلیت google lens برای پردازش تصویرش بر روی گوشی های هوشمند نیز استفاده نموده است. به گونه ای که کاربر با نصب اپلیکیشن گوگل لنز بر روی گوشی هوشمند خود می تواند از امکانات جستجوی تصاویر در گوگل با دوربین گوشی خود بهره‌ مند شود.

در واقع با نصب این اپلیکیشن و باز کردن آن وقتی دوربین را بر روی چیزی بگیرید گوگل تصویرش را پردازش کرده و از طریق اینترنت نتایج پردازش برای تان اطلاع داده می شود. این اپلیکیشن برای زمانی مناسب است که شما در سفری به جای ناشناخته برخورده اید یا متن خاصی را نمی توانید بخوانید یا تصویر جالبی را دیده اید می توانید دوربین را روی آن بگیرید تا گوگل نتایج را به شما بگوید.

با این کار گوگل هم دیتابیس تصاویر خود را  با دوربین‌ های هوشمند قوی ‌تر می‌کند ، همچنین نتایجش را دقیق تر و متمرکز تر می نماید. به طور کلی هر چه جلوتر می‌ رویم گوگل می تواند نتایج را بهتر و دقیق تر ارائه دهد.