امروزه با وجود تولید انواع مختلف محصولات و تبلیغاتی که به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی و رسانه های جمعی می بینید به سختی می ‌توان نظر مشتریان را به سمت محصولی جدید جلب کرد. از این رو برای معرفی محصول خود ابتدا احتیاج به تغییر نگرش در بازاریابی داریم. کتاب گاو بنفش نوشته ست گادین مفهوم جدیدی در بازاریابی معرفی می کند که باعث می شود دید افراد را برای فروش محصولات خود تغییر دهد.در بخشی از این کتاب در رابطه با یک گاو بنفش صحبت می کند که در گله گاو ها جلب توجه نموده در صورتی که دیگر گاوهای قهوه‌ای اصلا به چشم نمی آیند. با کمی تفکر در رابطه با این جمله و مطالعه این کتاب بیشتر با مفهوم استراتژی گاو بنفش آشنا خواهید شد. برای دستیابی به اطلاعات بیشتر و تکنیک های این استراتژی در این مقاله از سایت برتر همراه ما باشید.

 

جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره
تماس بگیرید.

 

معرفی کتاب ست گادین در رابطه با استراتژی گاو بنفش

از قدیمی ترین کتاب های ست گادین این کتاب با نام گاو بنفش می باشد که در سال ۲۰۰۷ منتشر شده و بیشتر کتاب‌های این نویسنده مطرح پس از آن نوشته شده است. پیام اصلی گاو بنفش را در این کتاب می توان در چند جمله توصیف نمود :

اول اینکه ساز و کار سنتی تولید ، تبلیغ و فروش دیگر مانند گذشته کارایی ندارد. دوماً تلاش برای بازاریابی و فروش نباید بعد از طراحی و تولید محصول آغاز شود.

ثانیاً تنها شانس موفقیت محصول این است که در خاطر بماند ، دیگران درباره اش حرف بزنند و این گفتگو به ایجاد تقاضا منتهی شود

حال معنی گاو بنفش در این کتاب چیست؟

گادین در این کتاب توضیح می دهد که در سفری که به فرانسه داشته از کنار گله گاو و بسیاری عبور کرده است. زیبایی گله ها کاملاً شبیه عکس های کارت پستال در کتاب‌ های قصه بوده و باعث شده که او و خانواده‌اش از دیدن آن منظره زیبا شگفت زده شوند. این شگفتی دائمی نبوده و پس از حدود ۲۰ دقیقه آنها به دیدن گاو ها عادت کرده و دیگر نه تنها هیجان زده نمی شدند بلکه حس می‌ کردند که این منظره بسیار خسته کننده و کسالت آور است. حال در این میان ناگهان یک گاو بنفش در بین گله گاوها می بینند به گفته ست گاو بنفش از نظر او نماد یک موجود چشمگیر و شگفت انگیز را داشته است و باعث شده مدت ها در رابطه با آن برای دیگران صحبت کند. این بازاریابی فوق ‌العاده نیز چنین چیزی خواهد بود که به شما نشان می دهد چگونه با استراتژی گاو بنفش کسب و کار خود را بسازید و بتوانید در این بازار با جذب مشتریان موفقیت کسب کنید.

بیشتر بخوانید : بازاریابی چریکی یا پارتیزانی چیست؟

بازاریابی موفق با استراتژی گاو بنفش

بازاریابی موفق با استراتژی گاو بنفش

برای آنکه محصولات و خدمات تان مورد توجه قرار گیرد به جای تلاش در رابطه با استفاده از تکنولوژی جدید جهت تولید محصولاتی بهتر و مطابق با استاندارد های رفتاری خریداران ، سعی کنید آنان را به تغییر در رفتار دعوت کرده و محصولات و خدمات را به نحوه چشمگیری کاراتر بسازید.

اگر فکر می کنید آینده محصول به نظرتان چشمگیر نمی رسد و حتی نمی توانید آینده را مجسم کنید که مردم مجذوب محصول تان ‌شوند به جای صرف هزینه برای یک محصول در حال مرگ سرمایه تان را حفظ کنید و آن را به تولید یک کالای جدید اختصاص دهید.

فضایی را ایجاد کنید که بتوان گاو بنفش جدید را به موقع متولد و جایگزین گاو قبلی کرد. زمانی که مزیت های گاو بنفش قبلی در حال افول است.

بسته بندی محصول یکی از مهمترین عوامل در خلق گاو بنفش است. با بررسی متدهای مختلف بازاریابی دست به ابتکار بزنید و موفق تر و وضعیت رقابتی که در آن قراردادی دارید را مشخص کنید. خلق استراتژی گاو بنفش روش و تاکتیک مطمئن و قانون مند برنامه مشخصی ندارد. گاو بنفش چیزی است که تنها در زمان  و مکان مناسب چشمگیر می باشد.

ویژگی های چشمگیر بودن محصول یا خدمات ماین است که آن محصول جدید ارزشمند ، شایسته و استثنایی باشد و مهم تر از آن که دیگران درباره آن حرف بزنند.

ویژگی اصلی این استراتژی این است که باید محصول چشمگیر باشد و اگر محصول یا خدمت شما چشمگیر نباشد به چشم نخواهد آمد.

بیشتر بخوانید : آشنایی با استراتژی نیچ مارکتینگ

به کارگیری استراتژی گاو بنفش در کسب و کار اینترنتی

در صورتی که می خواهید کسب و کار خود را در بستر وب به عنوان یک فروشگاه اینترنتی  راه اندازی کنید استراتژی را به کار بگیرید که متمایز از شیوه هایی است که در کسب و کار و فروش آنلاین در دیگر فروشگاه ها به کار برده شده است.

این متفاوت بودن در تمامی جنبه ها وجود دارد ، در بودن سایت در صفحه اول گوگل  ،در نام دامنه در طراحی سایت ، در محتوا سایت ، در پاسخگویی به سؤالات و مهمتر از همه در شکل ارائه محصولات و خدمات .

توجه داشته باشید که برای آنکه محصول و خدمات متفاوتی را در فروشگاه آنلاین خود ارائه دهید باید محصولات و خدمات عرضه شده ارزش گفت و گو داشته باشد.

به همین علت پیشنهاد می کنیم هزینه ای که می خواهید صرف تبلیغات کنید صرف نوآوری در محصول و خدمات خود کنید تا نسبت به نمونه های مشابه متفاوت و عالی به نظر برسد.

برای نمونه کارخانه ‌ای که کنسرو های خود را با درب آسان باز شو تولید می کند دیگر احتیاج به یک تبلیغ سنگین ندارند چون محصولش به تنهایی می تواند برایش بازاریابی کند. پس به جای اینکه پول خود را خرج تبلیغات کلیکی کم بازده کنید خرج کیفیت خدمات خود نمایید.

مثلاً می توانید با همین هزینه که برای تبلیغات در نظر گرفته اید اطلاعات محصولات تان را تولید کنید. این کار همان به کار گیری استراتژی گاو بنفش بود که دیجی کالا توانست به وسیله آن موفق شود. می توانید ویدیو آموزشی استفاده از محصولات تان را تولید کنید یا اگر خدمات آموزشی ارائه می دهید با استفاده از همین روش کیفیت آموزش های خودتان را بالا ببرید. در واقع خدمات خوب متفاوت از خدمات رقیبان می تواند موجب موفقیت تان شود.

جمع بندی

در این زمینه شبکه های اجتماعی را دست کم نگیرید. امروز آنقدر بازخورد این شبکه ‌ها قوی هستند که اگر شما بتوانید محصول تان را با استراتژی گاو بنفش کنید و به چند نفر بفروشید هم این افراد به ‌طور ویروسی برای شما بازاریابی می‌ کنند و مشتریان دیگری برایتان خواهند آورد. همچنین بازاریابی محتوا شیوه دیگری است که با استفاده از آن می توانید بدون صرف هزینه های سنگین بازاریابی کنید. هدف از گاو بنفش ریسک ‌پذیر شدن و تقویت تمایلات جهت انجام کارهای شگفت انگیز است. زمانی که شما نظاره‌ گر افت روشهای قدیمی و سنتی هستید اهمیت آغاز کاری به یاد ماندنی برایتان دوچندان خواهد شد. بنابراین وجودتان سرشار از انگیز شده و چشمانتان را باز خواهید کرد تا درست این مسیر را مشاهده کنید. به عنوان حرف آخر در جواب این سؤال  که گاو بنفش چیست می‌خواهیم به یک جمع بندی بسیار خوب برسیم ؛ اصطلاحاً گاو های بنفش خود را پیدا کنید و برای پیروزی بر رقبا استفاده نمایید.